www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 02, 2024 7:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS50»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 4:53 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 13, 2011 8:45 pm
МислењаCOLON10
ЛокацијаCOLONБитола
mrco НапишиCOLON
i da mu objasnam nesto na ovie krapcivekolku sakaet neka napadvet jas gi razbiram bev i takmicar tri godini .istite tie dvajca anglicani so gi spomnav gore mu pustija knigi i miksovi za golemi krapovi a toj vleze vo film i gi kupi site neophodni raboti za boili koi go kostaja po 70 do 80 evra za 1 kg i bese uporen skoro sekoi vikend po cetri dena na ohrid i znaete so fati dve krapcina od2 i tri kila.znacit da se razbereme vo edna rabota nepostoi boila koi faka samo kapitalci.da go zememe pelagicevo tamo najmaliopt krap e 8 do 9 kila.i ima okolu 30 toni na krapovi normalno e deka ke se fatat i pogolemi primeroci.ne da se pravime majstori ama neka dojdat na nasive ezera kako ohrid prespa strezevo debar glabocica pa neka napravat takov rezultat. ;) evo na strezevo ne e faten krap na boila pa odete drugari probajte to e predizvik da fatis eden na diva voda a ne trista kila vo bara.
pozzz mrco,vo pravo si za muabetot..neka dojdat strezevo da posedat edna nedela pa da si odat so crvenoperki a ako izvadat posle 21 casot do 05 sabajle krap neka mi se javat....mislam majstorite!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 4:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Sega citav na edna statija za edno ezero i kazuvaat deka NAJSTROGO bil zabranet ribolovot na krap posle zajdisonce.Se cudam bidejki na nashevo Strezevo neznam deka nekoj voopshto ima fateno krap nokno vreme, osven vo mreza :oops:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 9:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kolegi ne znaete i ne zborujte, na strezevo se fatija preku 30 krapa na boili ,,boilata e zaebana rabota ako ne znaes da rabotis so nea,,,postot na mrco ne go svativte,, ne e se vo skapa hrana nego tie 2ca tokmaci nezanaele da ja napravat kako sto treba, i pobitno ne znaaat kako da ja pklasiraat taa boila...znaci se sto leta ne se jade,,prifatete go ovoj komentar, ne postoi voda kade sto pcenkata moze da dominira poveke od kvalitetna boila i, pred se ako znaes da rabotis so nea..jas 10 godini krap na pcenka ne sum lovel na ezero, ...a vie terajte kako znaete.. ;) ;) ;) ...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 29, 2012 9:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Ne be ickar-nezboram za boilata tuku za noknoto lovenje na Strezevo.Zborot e deka nitu denes nitu pred 20 godini navecer nikoj nema krap uloveno.Toa mi bese poentata, a prasanjeto bese zoshto e toa taka? :?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 3:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON258
vane samo zravje do mai i ako e dozvolen ribolov.ke bidis i sam prisuten deka ke se fati krap i noke i toa na boili.da se razberime kosto vi kaza ico deka treba dobro izbalansirana boila i dobra taktika tie dve raboti se najbitni vo krapskiot ribolov. ;) ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 3:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
ico baits НапишиCOLON
kolegi ne znaete i ne zborujte, na strezevo se fatija preku 30 krapa na boili ,,boilata e zaebana rabota ako ne znaes da rabotis so nea,,,postot na mrco ne go svativte,, ne e se vo skapa hrana nego tie 2ca tokmaci nezanaele da ja napravat kako sto treba, i pobitno ne znaaat kako da ja pklasiraat taa boila...znaci se sto leta ne se jade,,prifatete go ovoj komentar, ne postoi voda kade sto pcenkata moze da dominira poveke od kvalitetna boila i, pred se ako znaes da rabotis so nea..jas 10 godini krap na pcenka ne sum lovel na ezero, ...a vie terajte kako znaete.. ;) ;) ;) ...
Ico dali si bil dosega na strezevo ???, taa brojka ''preku 30 krapa na boili'' nekako golema mi se gleda mozebi e tocna ako se raboti za period od 20god. , neka me demantiraat bitolcanite kolegi ako ne e taka, imame strasno dobar krapcija od bitola (Oliver Paganini) so uspesi niz cel svet a na strezevo so kakov uspeh??? skoro nikakov , i zatoa godini i ne ni lovi na strezevo. muabetot ti e tocen deka boilata vo sekoj slucaj e podobra od pcenkata megutoa strezevo e ,,prica za sebe ,, koga saka krapot da jade i na gola jadica ke udri no koga ne jas mislam deka i tvoite i na rod h. itn boili nema da go nateraat da jadi.

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 4:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sergej i oliver vadea so oliver na boili krapovi. jas samo 1 bev so jovica na toa ezero 2 dena 2 kom fativme...

pcenkata e dobra za strezevo za da go setas klenot od hranilisteto... ne kako mamec..

ne treba za tamu boila vo golema kolicina treba slaba, so slaba hemija i treba da znaes da rabotis so nea...

ne probuvam da se kurcam nego da vi pomognam deka boilata za krapot e kako dete za sladoled...

tezok e krapskiot ribolov na diva voda, i tesko se sfaka negovata sustina,zatoa treba odenje na voda i sekoj slucaj vo tekot na ribolovot da go zimate vo obzir,,,

krapot ne e svinja braka krapot e lisica...tesko se laze..zatoa mnogu se ceka,.,,


a za ova noke sto nejadel znaete li kako ste me nasmeale... krapot noke mnogu poveke dvizi nego denski, znaci i poveke hrana bara,,, tolku od mene..


bratu moite boili ne se rod hucinson, treba on da me stasa za da ima kako moite...sega im nudam na edna firma da probaat r1 moj proizvod nivnite test ribolovci,, mi se smeat od tamu , :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 8:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
bratu moite boili ne se rod hucinson, treba on da me stasa za da ima kako moite...sega im nudam na edna firma da probaat r1 moj proizvod nivnite test ribolovci,, mi se smeat od tamu , :D :D :D :D[/quote]



vo eden drug post imase napisano deka tvoja bojla bez ,,secret agent,, nema , znaci so negovi kamenja po gla go tepas ccccc :D :D :D :D
tuku drugo me interesira dali na velesko ima mrtvi godini vo smisla godini so epten slab ulov??? , oti na strezevo ima cesto takvi, bas taa godina koga bea Oliver i Sergej bese dobra godina kazuvam zatoa sto taa godina i jas dobro pominav a bojli uste nemav videno vo zivo imav samo citano za niv, po nekoja moja ''matematika'' krapot na strezevo praj po 2-3 godini pauza i obicno po proletta se poznava kakva ke bide godinata, no za zal godinava nema da doznaeme pa boze zdravje na leto na nevideno ,te "predizvikuvam" da ni go prezentiras moderniot krapski pristap na moe zadovolstvo i sigurno i na nekolkute ovde na forumov novi moderni krapcii od bt.
p.s mezeto i pijackata od mene!!!
p.s Ako mi stignat masinkite :D :D :D

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 10:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
risteto НапишиCOLON
bratu moite boili ne se rod hucinson, treba on da me stasa za da ima kako moite...sega im nudam na edna firma da probaat r1 moj proizvod nivnite test ribolovci,, mi se smeat od tamu , :D :D :D :D


vo eden drug post imase napisano deka tvoja bojla bez ,,secret agent,, nema , znaci so negovi kamenja po gla go tepas ccccc :D :D :D :D
tuku drugo me interesira dali na velesko ima mrtvi godini vo smisla godini so epten slab ulov??? , oti na strezevo ima cesto takvi, bas taa godina koga bea Oliver i Sergej bese dobra godina kazuvam zatoa sto taa godina i jas dobro pominav a bojli uste nemav videno vo zivo imav samo citano za niv, po nekoja moja ''matematika'' krapot na strezevo praj po 2-3 godini pauza i obicno po proletta se poznava kakva ke bide godinata, no za zal godinava nema da doznaeme pa boze zdravje na leto na nevideno ,te "predizvikuvam" da ni go prezentiras moderniot krapski pristap na moe zadovolstvo i sigurno i na nekolkute ovde na forumov novi moderni krapcii od bt.
p.s mezeto i pijackata od mene!!!
p.s Ako mi stignat masinkite :D :D :D[/quote]


sikret agent koristam od nego,, ne boili,, znaci ako stavam nesto od vitaminka na vitaminka li fakam :D :D :D :D se salam...i pogore


ima tocno e, ne godini nego periodi,, najbitna rabota na sekoja riba e da ima dobar mrest,, ova e fakt,,
vtoro,, vremenski uslovi na pocetok na godina , koi se biten faktor a pogotovo pa za mrestot,,
temperatura na voda itn,,
samo seto toa e periodicno,, primer drug,,, na visoki temperaturi i mali vodostoi se namaluva kislorodot i se gubi aktivnosta na ribata,
pa zatoa se lovi kraj sezona mora on ednas da projade ,, ako se mu se pogodi od ove nabrojani faktori narocito dobar i tocen mrest togas ribata ke bide po aktivna,,,
i pa ke kazam nema pravila treba odenje na voda,
strezevo e edno od najubavite ezera za krapski ribolov..mislam veklesko ne go stavam oti ono e prvo pa 3 mesta prazi,,itn, :D :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: STREZEVO
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 11:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
абе зајак ке ги навлечеш ти крапџиве и крапојте на боили така ми изгледа мене :D :D
зајко ами ако се факаја на ова езеро така крапој на боили абе цела македонија ке чекаше крап
а не дојди манисе по к.р и заминиси :lol:
само ајде ке го видиме и тој филм можи --- а зајко шо велиш :?: :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS50»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum