www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Maј 19, 2024 5:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS22»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
mene slikata mi e ok, alalda im e subavo im jadelo, e sega nivno pravo dali pustile ili ne[ :D ama ne e za u javnost.. :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Sto me mene interesira za POLA OD FORUMOT, nema zasto da se izvinuvam zasto slikata e za GREOTA i stojam pozadi TOA. Takvo maltretiranje na RIBI ne treba da IMA i tolku riba da se ZEME e nesto nevideno od moja strana.

P.S...Pa tie sto ja videle slikata mozebi nesakale da ja stavat ili mislele deka ne treba da se vidi u javnost ;) ;) ;)

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:04 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
A bojnik ako e e OK :o
За мене лично бојникот со мрената има голема разлика....пред се поради тоа што мрената ја има далеку помалку одколку бојникот, второ затоа што мрената расте и над 5 кила, трето затоа што бојникот полесно се мрести. Како и да е, како став све што е многу во килажа не е ОК, е сега и тука има простор за дебата голем

1. Дали разговараме за Македонија, или за друга земја ?
2. За кој тип на риба зборуваме ?

1.Дали разговараме за Македонија, или за друга земја ?
Кога зборуваме за Македонија, имаме ги имаме во предвид нашите сиромашни (по рибен фонд) услови и затоа некој луѓе се имаат изградено како промотори да секоја риба се врати во вода, поголемиот дел да се враќаат, да се селектира, дел да се враќа, дел не...... Да би биле условите поинакви можеби поинаку би разговарале. Добар пример Ви е репортажата на Илија од Лапонија, каде што укажа дека пастрмките кои ги фатиле било ЗАДОЛЖИТЕЛНО да ги земат, таква била наредбата од надлежните служби, дали поради инвазивност, дали поради нарушување на природниот и биолошки баланс во водата, дали поради неафтоктона риба. Патем во многу земји и крапот кој кај нас посебно е ценет, се смета за извесен штетник и задолжително е да се вади од вода.

2. За кој тип на риба зборуваме ?
Има риби кои се вистински штетници, кои јадат други риби во обем што другите врсти ги снемува, јадат многу икра и сл......дел од рибите се оплодуваат неколку пати во годината, се оплодуваат и со други врсти на риби, понатаму дел од рибите издржуваат и најсурови услови за живот и затоа ги има многуу, а дел од рибите не ги издржуваат тие услови, така што многу работи и навики на нас риболовците зависат од многу работи


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON190
Daniel НапишиCOLON
Sto me mene interesira za POLA OD FORUMOT, nema zasto da se izvinuvam zasto slikata e za GREOTA i stojam pozadi TOA. Takvo maltretiranje na RIBI ne treba da IMA i tolku riba da se ZEME e nesto nevideno od moja strana.

P.S...Pa tie sto ja videle slikata mozebi nesakale da ja stavat ili mislele deka ne treba da se vidi u javnost ;) ;) ;)


pa zatoa bre DANIEL ti velam deka komentiras na pogresno MESTO,eve komentiraj so covekot na FB kritikuvaj go javno tamu ke se vidi dali tvojot revolt e realen,ke dobies dosta odgovori ke ti bidat postaveni dosta prasanja za koi ke nemas ODGOVOR ke ti bidat pokazani sliki od toa kako treba da se pusta kako treba da se slika so riba i red drugi raboti
TOA E TOA STO TREBA DA GO NAPRAVIS eve i spiro ti rece KRITIKITE upati gi na pravo MESTO


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:09 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
boris so poslednata recenica si totalno u pravo,, sto se odnesuva do som jas ne bi vratil u voda i 100 gr ,, iako ovaa god vrativ mnogu

kako samo krapcinja bira ne mi e jasno, :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jas sum mu blagodaren na Daniel sto ja otvori temata i stavi slikite :ok_ok:

@ Ribarce . . samo da znaes deka jas i mnogu drugi namaat facebook :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
ribarce НапишиCOLON
Daniel НапишиCOLON
Sto me mene interesira za POLA OD FORUMOT, nema zasto da se izvinuvam zasto slikata e za GREOTA i stojam pozadi TOA. Takvo maltretiranje na RIBI ne treba da IMA i tolku riba da se ZEME e nesto nevideno od moja strana.

P.S...Pa tie sto ja videle slikata mozebi nesakale da ja stavat ili mislele deka ne treba da se vidi u javnost ;) ;) ;)


pa zatoa bre DANIEL ti velam deka komentiras na pogresno MESTO,eve komentiraj so covekot na FB kritikuvaj go javno tamu ke se vidi dali tvojot revolt e realen,ke dobies dosta odgovori ke ti bidat postaveni dosta prasanja za koi ke nemas ODGOVOR ke ti bidat pokazani sliki od toa kako treba da se pusta kako treba da se slika so riba i red drugi raboti
TOA E TOA STO TREBA DA GO NAPRAVIS eve i spiro ti rece KRITIKITE upati gi na pravo MESTO
Pa ovoj Forum e za toa da se VIDI JAVNO be drugar, ovaa e JAVEN FORUM , a koj kolku PUSTIL pred toa ne me INTERESIRA , jas sto gledam toa kazuvam i ne kjutam i krijam. Mene me revoltira odnosot so RIBITE i zasto TOLKU RIBA DA SE ZEMA ( DEMEK TURSIJA ILI ZIMNICA STAVAME pa moze sega da ja vikame RIBNICA mesto ZIMNICA ) . Nema odgovor na moeto prasanje.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Dali znaete deka godisno okolo 100 000 vidovi na ziv svet izumruva zboruvam rastenija,zivotni... ?
Ili se pustajte ili se zimajte nemoze vie da odlucuvate koi ribi se vredni za pustanje nazad,a koi ne sekoja riba si ima uloga vo prirodata.
Prekinete so ova dosadni ste.
Sum primetil deka najveke ripaat krapdziite za fati pusti i obicno krapot im e na prvo mesto RASISTI ! :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Luge da se razbereme, lugeto si fatile odlicni primeroci I sekoja cest.ne sekoj moze da se pofali so takov ulov.
nekoj ke zbori od ljubomora a nekoj so pravo..megutoa

edno e jasno, vakvi sliki ne te pravat majstor barem ne vo posledno vreme
ako si catch and release si ili nesi nema sredina, pustil 5 krapa izvadil 20, pustil 3 mreni izvadil 40

a be ili pustas ili ne, seto ostanato e dobar gest a ne pobornik na fati pusti

impredhodno I sega sami si gi snosime posledicite za slikite.fb ne e mesto za reklama na majstorstvo kade sve e na videlo I posle bil kriv toj sto postavil ovdeka a nebil kriv toj sto gi istaknal site da go gledaat

Ico ubavo vika , ako postavuvas sliki na fb bidi spremen ne samo da ti aplaudiraat kakov majstor si nego da trpis I kritiki ili ic nestavaj sliki

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do KOGA VAKA ?????
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 15, 2014 4:22 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ribarce треба да му бидеме благодарни на Daniel што ја отвори темата, можеби на почеток личеше повторно на Тапет, но како се избистрија работите темата според мене носи големи придобивки, еве три од нив:

1. Затоа што развива убава рибарско-етичка дебата од разни сегменти ?
2. Затоа што ја промовира facebook страната ФАТИ-ПУШТИ за која многумина од нас не ни знаеа, еве вистинска промоција на таа страна и на луѓето што ја направиле. Со самото тоа што ја направиле веќе имаат голем + во Македонскиот риболов
3. Имаат награда за тој што ќе објави повеќе видеа со фати пушти во оваа година, ова заслужува посебна тема на нашиот форум и на сајтот


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS22»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum