www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 1:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617ELLIPSIS20»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 29, 2014 6:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Prvo ne e od forumi.

Vtoro kaj nas jas sum bil svedok kako vlagaat i kazuvaat sve i im prodavaat.Koga neznaes e edno a koga znaes e drugo.I izvini ne e reklama nego tri stepena pogolema svest ngo kaj nas.Za zal

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 30, 2014 11:28 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги,проблемот е во размислувањето со умот т.е. мислите,тоа е главен проблем,како да ги смириме мислите кои во суштина и не постојат вистински, ако не се врземе за нив со умот,туку само да ги посматраме како доаѓаат и си заминуваат.Во процепот помеѓу две мисли е чистата свест,без влијание на умот,ако влеземе во оваа чиста свест,доаѓа до промена духовна и физичка.Со целосно освестување или ако сакате будење,погледот на светот кој не опкружува се менува,отпаѓаат двоумењето бидејќи го надминуваме умот кој постојано се колеба во двојбите,стануваме едно со целината,вистината,егзистенцијата ако сакате со бога,каде се е едно нема веќе двојба,тука се сите одговори на сите наши прашања.Се додека му се покоруваме на умот,давајќи им енергија на мислите кои преку зборови ги искажуваме,се повеќе се одалечуваме од свеста која е нашата суштина.Инаку умот може преку мислите со денови да поставува прашања на кои тешко ќе најдеме одговор во материјалното,бидејќи на некои прашања одговорот е во духовното т.е. одговорот е во свесноста.Мислите не се опасни се до оној момент кога ќе се пронајдеме во нив,тогаш влегуваме во нив и се изедначуваме со нив,тогаш им даваме енергија,умот ни се полми со нив и почнува како некоја машина да работи со оваа заробена енергија,тогаш се губи свеста од прашината во умот.Затоа многу умување не треба,да се очистиме од оваа прашина,да го освестиме нашето битие таму е апсолутната вистина,која ги замолчува сите прашања,останува само бескрајна тишина и празнина.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 02, 2014 10:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Стварно не знаев каде да го ставам ова видео но мислам дека ја погодив встинската тема за него.

Јапанологија


_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 03, 2014 1:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
odlichno videovo :lepi:
japanci budali,najjak toj vo saksija shto fakjashe :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 10:48 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Zosto im e tesko na zapadnjacive da vovedat red vo istocnive zemji kade nivoto na intelegencija e na strasno nisko nivo.....Kolku godini se potrebni da se educiraat edna masa od iljadnici ribolovci vo promeni koj samo site si gi zamisluvame....Nesakam da navreduvam ili omalovazuvam ali 90% od ribarite ja socinuvaat taa kategorija na ribari....Jas od staro malo site sto gi poznavam se ribari koj poteknuvaat od siromasna sredina i semejstva,oskudna oprema,nema kalendar za zabrani,vidovi,dozvoli,abe nisto nema...go interesira samo da stigne do voda i da tamani riba...Eve primer kako toa i se pretocuva i nadvor od nasava drzava,,,Grcija abe ja opustosija..Kanada im e daleku da mozat i lososite ke gi izlovat od tamu....Se dodeka svesta ne se podigne na nekoe stvarno nivo na razmisluvanje i odnesuvanje nikogas ke nemame kultura i standardi za ribarenjevo nase....Taka e i so forumov,,milo mi sto go imame i dosta luge se pretocuvaat i kalat vo nesto za sto site stremime....Jas po sebe gledam,,sto sum pravel i sega sto pravam i kako se odnesuvam na voda....Moram da kazam deka finasiskata situacija mnogu vlijae na nacinot na koj treba da se izgradi edna licnost(ribar)...Normalno site ucime a za da ucis potrebni se sredstva za pratenje na istite kako patuvanje,prestoj,poseta na ribolovni tereni vo stranstvo,pa saemi pa prodavnici i mnogu drugi raboti...I od tkoga seto toa ke go vidis i osetis sosema drugse ke gledas na rabotite...Koga ke imas prilika da jades Milka,,Agroplod sekerna tabla nema da kasnes....Ribolovni spisanija nemame,emisii i filmovi skoro i da nemame,za tv kanal voopsto i da ne zboruvam,,znaci edinsveno nesto kade mozeme da polemizirame razgovarame i menuvame mislenja i iskustva e forumov,,,,Samo so educiranje ke uspeme nesto da promeni vo sprotivno stara pesna veke slusnata i videna....Da pridoneseme site vo promenite zosto i posle nas nekoj treba stane ribar.....

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 11:24 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Компир ептен си во право. Ајде за нас како генерации, тешко дека ќе се искорени тоа да се зима и суво и сурово. Како што кажа 90% од рибарите го прават тоа. Но само ќе кажам дека темата што мислам дека Келтан ја отвори за полагање на риболовен испит е од суштинско значење за понатамошно оформување на млади риболовци. Кој ќе ги научи дека малите рипчиња треба да се вратат во вода за да „пораснат“ или „да ги викнат поголемите браќа и сестри да ги бранат“ ? Сигурно нема од татко им, брат, дедо, чичо, вујко и со кого ли да одат кога ќе видат дека и тој ги зема, а и ги тамани се додека јаде или не го стемни. И малку поголема ригорозност од страна на чуварите. Земал маломерно? Казна и забрана од определен временски период да не смее да се доближи до река со риболовна опрема. Е тогаш можеби тие 90% ќе дојдат на 60-70% за почеток.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 11:51 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
E jbg...Nie sme zaostanati vo duhoven razvoj ... A koga FLOTA brodovi od nekoj kapitalista praznat okeanite e OK .TOJ ima visoko NIVO na INTELIGENCIJA / taka li e Kompir ? / A koga eden siromav da prezivee ulovi kilo ribi e grev .. . . Pa uste i dozvola ce mu baraat a kako trgnalo i zatvor moze da zavrsi posto nema pari da plati kazna da plati >Kazna oti nekomu mu teknalo deka povejce ne mozi da lovi ribi vo rekata sto cel zivot pred dvor mu tece...Ce ja unistel TOJ , zamislete samo . .. .. :nono: A koga edna fabrika od nekoj bogatas zagadi i unisti cela reka , nikomu nisto . ....Toa e duhoven razvoj na covestvoto u PM . . ..
A najduhovno razvieni se onie od videoto sto go stavi Saso ...prosto neverovatno e za mene da istite tie ubivaat 23000 delfini sekoja godina i seuste lovat kitovi .


_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 1:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan:
,,Pak te prasam , koj ja unistuva pastrmkata vo Treska ? A selanite od sekogas go pravele toa i pak pastrmka imalo .Imaj na um deka nekogas vo selata ziveele mnogu pogolem broj na lujge nego denes . .. .Ne , prijatele ....ne tie Jas , ti , site nie novopeceni iljadnici rekreativci od bes sto lovat ja unistuvame . ..ne mestanite :nono:
,,


Ne se slozuvam.
Rekreativec e onoj koj ke otide ke fati i ke zeme ( ako saka ) tolku kolku sto e dozvoleno.
Ne e rekreativec onoj koj ako fati na trska 5 pastrmki ke gi zeme ili ako fati malomerna pastrmka ke ja zeme, nitu pak onoj koj sto znae deka ribata se mresti i e pod zabrana a odi i ribolovi.

Mnogu od rekreativcite ne ni znaat deka ne smeat da zemat na primer poveke od 3 klena ili poveke od edna pastrmka, mnogu od niv ne ni zanat deka klenot pod na primer 20 cm. e malomerna riba.

Potrebna e edukacija, i vreme.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 1:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
More site znaat.ama porano imase kotek ili odzemanje oprema.kakvi prijavi.pa sud.nemase nisto takvo

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 1:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Само ДЕБЕЛО ( ама ептен дебело) по џеб и РИГОРОЗНА контрола ќе обезбедат едукацијата за многу кратко време да си го најде патот до оние на кои им е потребана.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1314151617ELLIPSIS20»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum