www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 9:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2627282930ELLIPSIS71»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 8:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
До сега бев на работа и не можев да напишам ништо, а читав од на телефон од време на време.
Скобал во делот кај Струга нема. Спиро, нема да куртулиме од Мифтар ако го бркаме скобалот на тој дел, и тоа 100 % ќе не јади.
Скобалот во Охридско Езеро од година во година се повеќе и повеќе го снемува. Зошто е тоа така не знам да кажам, можеби Васил Костов има повеќе информации и баш ќе го прашам. Знам само дека не е мета на мрежарите, а го снемува.
Овој дел од Црн Дрим па се до даљанот има влијание исклучиво од Охридско Езеро. Ако слези некое рибче од езерото, ќе има, ако не - нема да има. Ова е вака затоа што даљанот е непремослива пречка за рибите. Е сега, даљанот во лето е отворен, ама браната кај црквата св. Петка истотака е непремослива пречка за рибите. Како што претходно кажав, скобал во ОЕ речиси и да нема, а од друга страна не е можно да се качи од долу, значи во делот кај Струга нема скобал. Јас никогаш во живот не сум видел скобал на тој дел.
Што се однесува за делот после даљанот, го има во целиот тек на Црн Дрим се до Глобочичко Езеро, а и во езерото. До пред некоја година речиси воопшто не се качуваше над Ложани поради мрежи и др. глупости, но последниве години го има, и тоа во големи јата, се до даљанот.
Значи како што напишав во претходните постови, овој дел на Црн Дрим е добар за почетници и деца, што е за право порано беше добар и за стаза за спортски натпревари, ама сега со шанковите и масите ...
И да, во зима кога нема каде поради студот овој дел е добар за да се извади некоја плашица и кленче за мезе со добро винце :thumbs_up:

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 9:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Znaci dobra procenka sum naprqavil , malku mi zamatija pamet postovine za pod resite
ama ova sto sega go kaza e dovolno. Inaku posledno sto bev na drimot bese pred 7 god.
Ili nesto poveke na kadetite vodic im bev . Ne mi teknuva koja godina bese poslednoto prvenstvo
za pioneri i mladinci ?

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 9:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
g.cuculoski НапишиCOLON
Ne mi teknuva koja godina bese poslednoto prvenstvo
za pioneri i mladinci ?
Последното Државно првенство за пионери и кадети на Црн Дрим се одржа во 2009 година. Ако си бил на тоа првенство најверојатно сме се сретнале. Јас таа година бев избран за претседател на ЗРСК Пастрмка која, иако не учествуваше на натпреварот, имаше улога на домаќин.
Ако си бил присутен сигурно ќе се сеќаваш на мојот говор пред присутните, прв во мојот живот :oops:
Кажав што кажав, уствари ништо не кажав и си седнав :oops: :oops: :oops:
Морам да го побарам од Радован тој говор, ако го снимил. Добар ќе биде за во темата „ смеј се народе“ :lollol:

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 9:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Denes bev struga, odma pod mostot kaj bolnicata imase edno cice koe lovese plasici na belo :) Nemase kojznae kakva akcija ama coekot barem si napravi keif :) Cisto za informacija ovie denovi struga poveke lici na stadion za HOKEJ otkolku teren za ribolov :filip:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 9:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Ne Emil 2009 bev vo Belgija , neznam ako pamtis na vardar pionerite i mladincite
sto gi vodea Marjan Ristik i jas nekade 2006 godina mislam ili 07 ?

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 14, 2012 12:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
... Скобалот во Охридско Езеро од година во година се повеќе и повеќе го снемува. Зошто е тоа така не знам да кажам, можеби Васил Костов има повеќе информации и баш ќе го прашам. Знам само дека не е мета на мрежарите, а го снемува ...
... мое мислење ;)
viewtopic.php?p=50137#p50137

... како „жител“ на регионите на мрената и липјанот, пример реката Црн Дрим, скобалот вејќе го снемвит од ОЕ, кое станвит вејќе чисто Регион на Пастрмка, благодарејќи на колекторот кој ги насочи одпадните води према р. Црн Дрим. Така да се намали видот на храната која скобалот ја обожават и која со помош на отпадните води, меѓукои најчесто канализацијата, во Црн Дрим се создавет услови за побрз развој на вегетацијата ;)

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 14, 2012 9:16 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Држи вода муабетот на Лепи

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 15, 2012 5:51 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Prekrasno utro na Drim iako vodata bese brza no vistinskata priroda si go pravi svoeto

15 December 2012 6.30 h

[ img ]

[ img ]
Moeto omileno mesto za krupen klen e lokacijata kaj sto se deli drimot prema Tasmarunista ;)
[ img ]
i na kraj ke se najde nekoe dzubre pokraj drvata
[ img ]

ne predvidele deka drimot ke odi so 100 na saat pa ostanala po kraevite, ja najdov nekade vo blizina na kucata kaj Stojce ( neznaci da e negova no na ova mesto znaat da napravat majmunlokm lokalcite)

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 21, 2012 4:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Emil mrdat neso na Drim,a? :D :D :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 21, 2012 6:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Fativte li uste nekoja mreza ?

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS2627282930ELLIPSIS71»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum