www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jун 26, 2024 7:55 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 11:51 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 12:42 am
МислењаCOLON56
Нешто и јас да ви кажам за спортскиот риболов од мое мало искуство.Во МАКЕДОНИЈА има доста добри спортски риболовци кои верувам со малку подобра организација во своите клубови и нормално од МРФ за неколку години можеме да се приближиме до некое солидно европско ниво.За мене лично тоа е реално и не е невозможно ,но ке треба луѓе кои се одговорни за натпреварувачкиот дел во клубовите и МРФ да имаат одговорност за сработеноти во одреден период.
Еве во МРФ исти луѓе се со години а спортскиот риболов доаѓа што се вели до згаснување на истиот(Во 2011 во конкуренција на сениори се одржа само купот на МАКЕДОНИЈА ).
Пред десет години имаше и прва и втора лига со по десет екипи сега само 5-6 екипи се пријавуваат и тоа се истите (неми се верува дека Охрид,Струмица,Штип,Тетово,Струга и други градови да неможат една екипа да пријават)за купот на Македонија кој беше и се уште е еден од попрестижните натпреварувања кај нас .
Еве еден пример во 2010год трето коло од прва лига се одржува на река ВАРДАР во близина на Неготино во една зона се натпреваруваат ке им ги спомнам имињата ГЕГЕЦ-ВАРДАР,САШО -МАК-ДАМ,АНО-БАБУНА,ГОРАН -ПЧИЊА за мене супер натпреварувачи, за наши услови добро опремени а им се доделува место за ловење каде вода едвај има,зборот ми е дека со таква организација од страна на МРФ неможе да се напредува ,зошто,затоа што тие натпреварувачи се спремаат за тој натпревар трошат финансии ,се ослободуваат од обврските работни или домашни за да се натпреварууваат а некој од натпреварувачка комисија на МРФ да вели е тоа е среќа ,е со такви слични односи кон натпреварувачите и клубовите неможе да се оди напред.Јас лично имам следено две свтски првенства ,еден европски куп,едно свтско клупско првенство и доста квалитетни купови во Србија и Македонија а да се додели место на некој натпреварувач како што е кај нас се нема случено ни приближно .Оваа се само некои ситници што натпреварувачите не сакаат да купуваат подобра опрема и не напредуваат истите .За мене прво МРФ треба да обезбеди добри натпреварувачки патеки пред се а после тоа да бараме квалитет и успех меѓународен, до тогаш за жал ке стагнираме ,има уште доста да се пишува на оваа тема но засеге толку
поздрав до сите и бистро!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 11:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ako se takmicite po svetski propozicii i pravila kolku znam i sum zapoznaen takmicarskata staza se podeluva vo sektori A B C kade sekoj takmicar treba da lovi vo sekoj sektor so sto se namaluva sansata da se izvlecat losi ili samo dobri mesta

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 12:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 12:42 am
МислењаCOLON56
да така е до некаде само што еден сектор кај нас за седум натпреварувачи не е еднаков,инаку Македонија има доста солидни патеки а со порибување и идеални и за организација на европски и светски првенства ,пред се мислам на Дојран каде не треба да се порибува туку само патека да се направи.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 12:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
hadziski НапишиCOLON
Нешто и јас да ви кажам за спортскиот риболов од мое мало искуство.Во МАКЕДОНИЈА има доста добри спортски риболовци кои верувам со малку подобра организација во своите клубови и нормално од МРФ за неколку години можеме да се приближиме до некое солидно европско ниво.За мене лично тоа е реално и не е невозможно ,но ке треба луѓе кои се одговорни за натпреварувачкиот дел во клубовите и МРФ да имаат одговорност за сработеноти во одреден период.
Еве во МРФ исти луѓе се со години а спортскиот риболов доаѓа што се вели до згаснување на истиот(Во 2011 во конкуренција на сениори се одржа само купот на МАКЕДОНИЈА ).
Пред десет години имаше и прва и втора лига со по десет екипи сега само 5-6 екипи се пријавуваат и тоа се истите (неми се верува дека Охрид,Струмица,Штип,Тетово,Струга и други градови да неможат една екипа да пријават)за купот на Македонија кој беше и се уште е еден од попрестижните натпреварувања кај нас .
Еве еден пример во 2010год трето коло од прва лига се одржува на река ВАРДАР во близина на Неготино во една зона се натпреваруваат ке им ги спомнам имињата ГЕГЕЦ-ВАРДАР,САШО -МАК-ДАМ,АНО-БАБУНА,ГОРАН -ПЧИЊА за мене супер натпреварувачи, за наши услови добро опремени а им се доделува место за ловење каде вода едвај има,зборот ми е дека со таква организација од страна на МРФ неможе да се напредува ,зошто,затоа што тие натпреварувачи се спремаат за тој натпревар трошат финансии ,се ослободуваат од обврските работни или домашни за да се натпреварууваат а некој од натпреварувачка комисија на МРФ да вели е тоа е среќа ,е со такви слични односи кон натпреварувачите и клубовите неможе да се оди напред.Јас лично имам следено две свтски првенства ,еден европски куп,едно свтско клупско првенство и доста квалитетни купови во Србија и Македонија а да се додели место на некој натпреварувач како што е кај нас се нема случено ни приближно .Оваа се само некои ситници што натпреварувачите не сакаат да купуваат подобра опрема и не напредуваат истите .За мене прво МРФ треба да обезбеди добри натпреварувачки патеки пред се а после тоа да бараме квалитет и успех меѓународен, до тогаш за жал ке стагнираме ,има уште доста да се пишува на оваа тема но засеге толку
поздрав до сите и бистро!


mnogu ubavo i realno kazano.. ;) ovoj problem veke postoi poveke godini, i zatoa nema krapski ribolov vo mk, a sto se odnesuva do plivkarite, ne bi se slozil deka do sega ste nemale podrska od mrf.

mrf do sega gi ima pokrivano site trosoci za plivkarite, sto se odnesuva do svetskite prvenstva i medfunarondni nacionalni kupovi.

sto potrosila ovie god za krapdgiite :?: :?:
kolku kosta edn natprevar krapski od 72 saata, a sme bile dosega na poveke od 200, nikakva pomos od strana na mrf, samofinansiranje i mal del od sponzori..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
za da se odrzat natprevari vo prva liga vo 2011 god na site zainteresirani zdruzenija sto sakaat da ucestvuvaat na natprevarite od strana na MRF ni bese pobarano da platime kotizacija vo visina od 24000 denari.na seto ova prethodno imase i napomena deka donesena e odluka od MRF VO NAREDNITE 3 GODINI nitu edna ekipa da ne izleze na natprevari na megjunaroden plan (evropsko,svetskoprvenstvo) bidejki MRF nemala sretstva da ja plati kotizacijata za ucestvo na istite.i koga ke se preracuna i trosokot na ekipat za da ucestvuva na eden natprevar vo prva liga koj sigurno ne e pomalku od 6000 den se cini deka samo budala covek mozi da go prifati ova.i nie tuka se ubeduvame i barame MAKEDONIJA da ima dobri ekipi i dobri natprevaruvaci na megjunaroden plan.DALI OVAJ PODATOK NE VI IZGLEDA MALKU STRASEN

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
A kako mozi da se stani takmicar. Mozi samovstojno ili mora so ekipa ili ribolovno zdruzenie?

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
Veleso НапишиCOLON
A kako mozi da se stani takmicar. Mozi samovstojno ili mora so ekipa ili ribolovno zdruzenie?
MORA DA SI CLEN NA ZDRUZENIJE ,DA NATPREVARUVAS SAM KE NEMAS MNOGU PRILIKI A ZA EKIPA TREBA DA IMA VO SKLOP NA ZDRUZENIET

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 20, 2011 12:23 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 12:42 am
МислењаCOLON56
DUMBAL НапишиCOLON
najdobar natprevaruvac vo makedonija bez konkurencija e : TONI PETRESKI (KACOR) OD EKIPATA NA PEC-PEC PRILEP,a najgolemo iskustvo i neprikosnoven majstor na ribolovo ucesnik na 9 svetski prvenstva e SASO CVETKOSKI (SHULC) isto taka od ekipata na PEC-PEC PRILEP .so ova sakkam da kazam deka filip ne e bas vo pravo za ona sto go napisa ,a i za prihranuvanje da ti kazam se so te interesira slobodno prasaj
Думбал Тони Петрески и Сашо Цветковски се супер натпреварувачи ,не ги спомна Рубин од Прилеп , Ристиќ ,Гегец и Ѓавол од Вардар,Ано,М.Миров,Шљаке,Влатко,Џампал -Велес ,Тонев-Кр.Паланка,Горан,Маце-црн,Сашо-Куманово,Кожукаров и други кои навистина имаат солидно искуство со меѓународни натпревари ,и верувам дека со квалитени припреми во текот на годината имаат квалитет и за добар пласман како што крапџиите постигнаа на свтско првенство (мислам дека беа седми или осми).Во Велес кој за мене е лулка на спортски риболовци во Македонија има перспективни млади натпреварувачи како и во Пчиња од Куманово ( фантастична млада генерација со која треба да се работи во континуитет). Оваа ти го пишувам со цел да не бидат само Прилепчани како најдобри за тебе него да го прочиташ ова а и ти самиот како иден концесионер(со Барбус-Битола) ке имаш можност да располагаш и со ревир каде ке можете да организирате натпревари и излезе некој Битолчанец по квалитет на овие горе споменати.те чекам на дуел сакаш екипно сакаш поединечно .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 20, 2011 8:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ова е веќе спортски дух :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: NATPREVARI VO DISCIPLINATA JADICA SO PLIVKA
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 20, 2011 9:08 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
VASE samo sto pocnaf da go napisam ona kade velam deka kacoro i shulco se najdobri znaef deka ke zgresam ako ne gi spomnam i ovie lugje sto ti gi kaza.potpolno si vo pravo za ova i go prifakjam kako korekcija na ona sto jas go propustif. a tamu nakrajot na tvojeto mislenje sto go napisa MI SE CINI DEKA PROCITAF NESTO KAKO DA SAKAS DA IZLEZIME NA DVOBOJ,I SEGA VO MOMENTOV SE RADVAM STO SI TAKA OHRABREN PA SE RESI NA VAKOV POTEG!E SEGA SLUSAJ:BIRAJ VREME I MESTO , EKIPNO PO TROJCA A JAS I TI BEZ ZDREPKA EDEN DO DUG I POEDINECNO, 3 CASA AKO SAKAS I POVEKJE.DOGOVOROT DA PADNE TUKA PA MOZI I PUBLIKA KE SOBERIME DA GLEDA.CEKAM ODGOVOR!

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum