www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 10:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS13»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 20, 2010 11:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
radiokomunikacije.hrhttp://radiokomunikacije.hr/cannon_products.htm imate se i sesto i plus mozete da si go vratite danokot,inaku osven amerika ako moze nekoj da vi go prati vo bugarija se najeftini,nekoj prasa dali moze da se koristi za Ohrid i za na reka...Da pa i taa mu e namenata samo da nefrlate pari za gjabe nezimajte so gps i kolor ekran zosto nemame nie zalivi i kanali pa da se izgubite a gps kako dopunska oprema se plaka debelo,se sto ve interesira adresi soveti i ostanato pisete ako mozam ke pomognam,pazete ako naracuvate od stranstvo preku ebay ili nekoj drug kanal dali e komplet ili potocno dali ide so monaz kit i transduser zosto ako vi go pratat bez sonda ke treba naknadno da naracuvate pa ke vi iskoci mnooooooogu poskapo,pozdrav.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 31, 2011 7:01 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А шо викате на ваква играчка? Прочитав многу добри коментари по сајтовиве за малово сонарче :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 31, 2011 7:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Filip djabe frleni pari,ako nekoj veke se odlucuva za kupuvanje prvo neka oformi cena do kolku moze da si dozvoli i togas so golemo zadovolstvo ke go pocastam so MNOOOOOOOGU informacii kako i od kade da se nabavi istiot..Jas licno sto go sakam i sto bi mi ja zadovolil potrebata e ovoj http://salestores.com/hummin07.html
od model 700 a dual beam sonda so 4000w peak-to-peak e najak,od nego pojak e 737x toj e quadra beam i ima prikaz na trite podvodni srtrani(levo,desno i pod samit camec) ama i poskap e,i tuka praviloto kolku pari tolku muzika,pak ke vi dadam eden sovet izbegnuvajte kolor ekrani i gps zosto sminkata skapooooo se plaka a nema da vi vrsi nikakva rabota...pozdrav..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 31, 2011 7:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Isto taka vo toj rang koj sto go preporacav humminbird 727 se i ovie dva(http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104588280)
(http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104588280)
koj imaat dobieno dosta dobri oceni,kupuvanjeto na fishfinderite pogotovo od Amerika mernite edinici ne im se vo celzius i metri tuku po nivni tabeli(farenhajt,inci,stopi i uste sto ti ne)a da gi preinstalirae ne ke mozete zosto mnogu se imaat obideno i bez uspesno,isto taka ke mora da bidete spremni i za garanijata,humminbird servis ima samo vo Split vo Radiokomunikacije,Garmin vo Beograd a Lowrence ima servis tuka:http://www.meridianprojekt.com/
Ili site da ne se macime da go iznajmime brodot od Velesko i na Poliz sonarot i grupno na Kozjak taka site ke isterame dobar vikend.... :mrgreen:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 04, 2011 2:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Не дека ќе купам (во брзо време) само ме интересира како функционира работава :D
http://www.cabelas.com/product/Fishing/ ... 3D64131533
Го закачувам на конец ова зеленово, фрлам од брег и на монитор отчитувам што има во тој момент под зеленото?

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 04, 2011 9:17 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Аха, иста играчка е мојата со такво зелено, и плус можеш да си купиш уште едно зелено за кога ќе ти се скрши првото да имаш резерва, само што мојата играчка се закачува на трска и е многу мало ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 04, 2011 10:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Сонар, абе и уба и лоша работа е :D Уба е тоа шо ако одиш на риболов на места шо не ги знајш ќе ти завршит работа за то на кое место да застаниш, на која длабина сакаш, да немаш препреки, теренот мојш да видиш дали е тињест, песоклив, трева итн. Меѓутоа, доколку го знајш местото/теренот, сонарот е безпотребен, барем од мое искуство!

Јас го користам Eagle FishEasy, го купив во Америка за 99 долари пред точно 10 години. Од почеток го користев во Германија, таму живеев до 2005, на некој езера шо беа 10 до 15 м длабоки. Но освен да се наместиш на местото друго не помагаше. Аголот на сонарот е мал на мала длабочина и не може да фати голем дел од дното со што не дава реална слика, и нормално, се зголемува со длабината каде што зафаќа поголем дел и сликата колку толку е порелна.

Од кога почнав да го користам на О. Езеро добив некој убави резултати, во смисла гледав риби на разни длабини, шо ми беше интересно, и почвиш да размислуваш, шо ли риба е, ууф сега ќе ги растурам итн. Но после 2 сезони се одкажав од сонарот, само заради тоа што ако не удираТ риба, нон стоп си свртен кон него и се губи чуството на „релаксираност“, доколку мојме ние рибарите тоа така да го кажеме, ние и релаксирани :lol:

И на крај, сонарот кажува Риба но и Тапата/Пливката го правит истото - јас сум за ова второво :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 05, 2011 6:50 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON99
interesna i skapa igracka,korisna za vo odredeni situacii............
kako naj prvo dokolku sakate da kupite sonar treba da znaete deka vi treba i camec,bez camec ke go koristite samo vo domasni uslovi i toa na funkcijata DEMO
sonarot ke vi bide korisen dokolku odite cesto na nekoj novi vodi kaj sto ne go znaete terenot
sonarot ke vi odzeme golem del od vremeto dodeka da issondirate i da go vidite terot,taka da za kratok ribolov ne e bas dobar
nemojte da mislite deka toa sto ja pokazuva temperturata e od nekakva korist,ne e bidejki ja pokazuva povrsinskata temperatura na vodata(kade sto se naoga sondata)a ne kade sto se dvizat ribite
so sonarite retko odat i akumulatori,zatoa planirajte deka ke vi treba i akumulatorce soodvetno i polnac za istiot
dobra rabota e sto ja pokazuva konfiguracijata na teronot i sto se naoga dole na dnoto,za sto se naoga dole na dnoto posle 5-10 koristenja ke pocnete da znaete so sigurnost sto e tinja,sto treva sto drvo....
pozelno bi bilo da ima opcija za da ti pokazuva dlabocina vo mt,brzina vo km i temperatura vo stepeni
znaci kako prvo i osnovni vi e camecot!!!!! poslednata godina sonarot dali 3-4 pati go imam koristeni a predhodnite godini dodeka poveke lovev od camec ili odev so camec na ribolov ko koristev po 20-30 pati godisno.......
i da ne vi e bistar ekranot :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 05, 2011 7:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Да да јасно, само тоа ме интересираше конкретно за моделот што го наведов, дали тој може да се користи да речеме на трска, бидејќи сондата му предава бежичен сигнал, па логички таа може да се фрли во далечина (на пример со трска) и на екран да се прегледа конфигурацијата на терен, итн...

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препораказа сонар
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 05, 2011 7:36 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON99
pa za toa e i namenet toj model za na trska,ama neznam kolku e efikasen


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS13»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum