www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 7:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:34 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ace,se razbira deka ucime,dodeka sme zivi i na kraj ce svatis deka nisto ne znaes...ama ima razlika sepak i toa ne mala medju nekoj sto cita i nekoj sto samo taka ''si znae'' ili ''si veli'' nekoji raboti se ednostavni i nema vaka-taka nego edno e odgovor ,ako me razbiras sto mislam :D I slobodno sekoj neka mi odgovori na sekoj moj post ,nikogas nema da se nalutam.Ne velam jas deka sum sovrsen..ama ej, dosta znam i teorija i praksa..taka da povelete .Samo so argumenti .pojasnivanje zosto ne e taka.a ne kako drugar mi Ico samo nekoj bezvezen smajli? ajde Ico ,pojasni vo onaa tema sto znacat tie smajli.sto mu fali na onaj miks od CEZAR pa site da mu se smeeme zaedno ako ima pricina se razbira... :D
A ribi kaj nas IMA ,vi garantiram, barem na mojite reviri....ima dovolno da vredi da odis :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 1:57 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
pa deka ne go znaes zboruvas,, vardar e pogolem u crna 2 pati, vo golemite vodi i golemi ribi toa e pravilo...mreni na vardar se imaat fateno mnogu jas sum bil svedok do 5kg, za pogolemi neznam..[/quote]
Sega skina zelena.... :lol: od koga goleminata na rekata e uslov za kapitalen krap? Mrena? Klen? Som? Skobal? Abe Ico,cesit si .duplo pogolema reka duplo pogolema riba, a :D Znaci na Dunav ima mreni od dve metra a? po tvojata logika :lol:[/quote]
ovaa e na sava ali do 1 metar :mrgreen: http://www.youtube.com/watch?v=DVXr9fCN0rU[/quote]
Sto znaci ona 5 i 15 ?? Ovde nema mrena nad tri kiolgrami i toa edna ,ako i taa e tolku ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 6:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
spored mene kapitalen primerok e neshto vonseriski i toa e pravata smisla na zborot.
primer ako raste klen 3kg ti da fatish od 4kg.
i mislam deka vo pogolema reka ima poveke shansa za pokapitalen primerok.
toa e kako kaj lugeto vo prosek se so stopalo 43 ama ima i nekoj so 50ka :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 9:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
shto da brkam koa cela godina brkam mrena kapitalec a najgolema shto ja fativ mi e kilo i sesto godinava i toa vo top sezona a drugi idat vo sred zima vo grcija i od prva mi go gazat uspehot shto makotrpno sum go postignal na plus 40 sum ja brkal i dzabe.shto sakam da kazam e toa deka ke mi pomine mladosta kaj nas ako brkam kapitalec...
Сирот Аки, јас прв пат отидов на риболов на мрена и извадив скоро 2 кг :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 9:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
shto da brkam koa cela godina brkam mrena kapitalec a najgolema shto ja fativ mi e kilo i sesto godinava i toa vo top sezona a drugi idat vo sred zima vo grcija i od prva mi go gazat uspehot shto makotrpno sum go postignal na plus 40 sum ja brkal i dzabe.shto sakam da kazam e toa deka ke mi pomine mladosta kaj nas ako brkam kapitalec...
Сирот Аки, јас прв пат отидов на риболов на мрена и извадив скоро 2 кг :D
Е Аки,Аки, пред да одите на Црна со Келтан на мрена,на часови кај Филип ;)
Ицо, сум слушнал дека многу големи мрени држи потегот од Сопот до влив на Пчиња, исто и многу голем бојник.Бев есенва под улив, кај рибарската колиба, ама Вардар го погодивме океан, и ништо.Инаку прекрасен терен ама многу непристапен, и затоа слаба минутажа му даваме,штета :(

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 2:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
krste1978 НапишиCOLON
Sakam da mi kaze nekoj na zvocka reka dali drzi riba mozebi Keltan znae pozdrav.
viewtopic.php?f=52&t=876&p=32925#p32925

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Spomnavte MRENa vo RM,i monster fish..da li go znaete BOBI od drzavna bolnica ? On pred 2 ili tri godini ima izvadena mrena vo SK ,pod kasarnata na vardar ..malku podole ili pogore ne mozam da lociram ...tocno ako ne se lazam 6250 gr ili 5250 gr n a treva vo zima ....toa e niven zimovnik ako taka moze da se kaze,bidejki ima izvadeno uste edna od 4,5 kg posle edna nedela na isto mesto....
Celoribarsko skopje bruese od tie ulovi...Jas go znam covekot i on e Odlicen Skopski mrendzija... :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 7:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 4:20 pm
МислењаCOLON132
ЛокацијаCOLONSkopje,chento
akiribar НапишиCOLON
pa ako nemash popametna rabota i idesh sekoj den so lebcheto mozda e za cenenje ama luge rabotat i nemaat slobodno vreme sekoj den da si ja probuvaat srekata a i troshok e pa bolje ednash u stranstvo kejf ke napravish nego mesec dena kaj nas da se nervirash.jas koa ne vadam riba veke ne mi e uzivanje pochnuvam sam sebe da se mrzam!
Ohoohhhooo kogo zborime za trosok ja skoro sekoj 2 den idam po riba, koga za plin koga avtobusi , cigari , neso za jadenje, da kupis crvi natamu navamu, pa se kine edno drugo i moras da kupuvas i oprema celo vreme koga ke vidis gavol ipol, ne da ne mi se isplati... ne vadam kojznae kolku riba a pogotovo ne kojznae kolku golemi, se desava za red koravo ripce da ne izvadam a pod 400 denari ne si na edno idenje... muabetot mi bese te podrzuvam bolje ke dades 1 mesecno parite so gi davas za tuka ke ides u stranstvo i ke si naprais kejf, tuka se jades sam sebe i pak nisto... neznam kolku sum kompetentej jas da zboram za dali ima riba ili nema kaj nas ja ne sum kojznae kakov ribolovec ama spored toa sto gledam kolku vadat i spored toa ja kolku vadam slabo e... :(

_________________
Рибар 2011


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 8:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Naturale ...........
ЦитатCOLON
6250 gr ili 5250 gr
Tolkava mrena treba da bide vakcinirana zosto preminuva vo kategorija na domasni zivotni..Alooo 6 kila mrena :shock:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Немало риба во Македонија!
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 13, 2012 8:44 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
kompir99 НапишиCOLON
Naturale ...........
ЦитатCOLON
6250 gr ili 5250 gr
Tolkava mrena treba da bide vakcinirana zosto preminuva vo kategorija na domasni zivotni..Alooo 6 kila mrena :shock:
Компир што се чудиш таа е вардарска...пуна со тешки метали :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum