www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 1:11 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Новозеландски стил на мушичкарење
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 3:11 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Новозеландски стил на мушичкарење е малку поинаков тип и комбинација од повеке други.
Се работи за лов најчесто на две мушички од кои едната сува а едната нимфа. Првата е сува и поголема мушичка од типот на цикада, скакулец, вилинско коњче... која освен што служи како мамец, намената и е да го замени индикаторот кој се користи кај нимфарењето. Може и да се користи и индикатор но се избегнува за полесно, подалечно и попрецизно зафрлување. Овој метод може и да се сретне под името Tongariro Nymph Rig, именуван по местото од каде што потенува реката Тонгарио.
Должината на лидерот и типетот до првата сува мушичка е околу три метри, а нимфата се наоѓа на околу 30-40 сантиметри подолу.

[ img ]

Слична на оваа техника е Hopper, copper, dropper rig. За разлика од претходната се користи една нимфа повеќе. Вака е и покомплицирана за зафрлување.

[ img ]

Оваа техника бара вежбање и искуство во зафрлувањето. Луѓето од Нов Зеланд имаат измислено зафрлување за овој тип на мушичкарење кој се вика Tongariro Haul or Tongariro Roll Cast (TRC). Финалната фаза од зафрлувањето е многу слична на скандинавското зафрлување "под рака" - underhand casting, кадешто лидерот се лепи на водата блиску до риболовецот, и се исфрлува нанапред со одсечно зафрлување. Движењата кои водат до ваквото одсечно зафрлување е чудна комбинација на Spey cast и собирање на шнурот на некој начин измислен во Австралија.



Ваквиот тип на мушичкарење бара многу од риболовецот во смисол на поминато време во вежбање на самото зафрлување и нормално прилгаодување во зависност од опремата која што ја има. На овој начин ја бараме рибата и на површината, а во зависност од тежината на нимфата и средните и долните слоеви на водата.
Останува на нас да пробаме.

_________________
Laissez faire


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 11:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ova mene mi izgleda premnogu komplicirano samo zafrlanjeto,a ne pa mestenje na mushicite :D mada sto znam jas ne sum mushicar

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 9:58 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aвг 25, 2012 12:20 pm
МислењаCOLON255
ЛокацијаCOLONSkopje
Треба да го пробам овој метод сезонава. Би требало да биде забавно иако не ми игледа многу естетски. На пр. еден клинхамер и подоле некое фазанче :roll:

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 10:18 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
interesno drugar obratno od sistemot sto go fakam jas,ha ha ha

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 10:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Spored mene nepotrebno kompliciranje pri zafrlanje i plasenje na ribata, ajde u brza voda ke mu projde ali na pomirna voda ne mu proaga :eusa_snooty:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 24, 2014 10:46 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
zbesnale tie od NZ imaat premnogu ribi i sega kompliciraat so nekoi nivni stilovi i nivni zafrluvanja,neka dojdat so ovoj niven nacin na nymphing na balkanov pa da im go vidam resultatot,ova so droperot na kraj nema logika nikakva.

_________________
...?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum