www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 1:05 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 1:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Tvrdko
Mislam deka od razlicen agol im pristapuvame na rabotite, ama go razbiram i tvojot agol. :thumbs_up:
Nikade ne pisuva kako moras, tuku kako treba. Ova vazi za site disciplini. Na spin trskite pisuva gramaza ( pr. 5-15gr) a ti ako sakas slobodno stavi i 45 gr vobler.
Za spin ti treba masinka 5:1 a ti ako sakas stavi i multiplikator.
Za lov na plaska ti treba 0.08 konec a ti stavi 0,40.
E sega jas bi postavil dve hipoteticki situacii.
1. Koga sum odel po malite rekicki cesto sum zaklucuval deka namesto da mavtam so snurot pod gustite granki bi pominal polesno da pustam teleskop od 6 m., od nego vertikalno nadole eden monofilament 0,10 i na krajot musicka. So teleskopot ke ja reguliram musickata sekogas da mi bide na povrsina. Ne se optovaruvam so prasanjeto dali e toa musickarenje ili ne, tuku dali toa go sakam ili ne?
Ova ke im bide glavobolka na cuvarite na Radika. :think:
2. Odam na klen so komplet FF oprema. Gledam jade na osa. Nemam osa vo kutijata so musicki i lovam edna osa ja ubivam( ne e vekje ziv mamec) i stavam malce xakel( za podobro da pliva) i fakjam klen. So snjur , so maftanje, se po propis.
Dali e toa musickarenje? Pa mrtva e osata, neli?
--------------------------
Uste edno prasanje do musickarite.
Nekade imam sretnato musicki koj se lieni. Perduv nema ama ic. Sve vestacki materijali, PVC i sl. Kalapot i stancaj. Kako igracki za deca. Sto pravime so tie musicki?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 3:47 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Eve telefon od proizvoditel na mushichki od smola(ne kazhuvam vrzuvach):071262223 Robin od Prilep.Sakash da kazhesh deka ako lovish na ovie mushichki NE si mushichkar?-Prashaj go Atanasovski sigurno kje ti dade odgovor sprema Svetskata Federacija za FF.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 13, 2012 4:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
ilija НапишиCOLON
Tvrdko
Mislam deka od razlicen agol im pristapuvame na rabotite, ama go razbiram i tvojot agol. :thumbs_up:
Nikade ne pisuva kako moras, tuku kako treba. Ova vazi za site disciplini. Na spin trskite pisuva gramaza ( pr. 5-15gr) a ti ako sakas slobodno stavi i 45 gr vobler.
Za spin ti treba masinka 5:1 a ti ako sakas stavi i multiplikator.
Za lov na plaska ti treba 0.08 konec a ti stavi 0,40.
E sega jas bi postavil dve hipoteticki situacii.
1. Koga sum odel po malite rekicki cesto sum zaklucuval deka namesto da mavtam so snurot pod gustite granki bi pominal polesno da pustam teleskop od 6 m., od nego vertikalno nadole eden monofilament 0,10 i na krajot musicka. So teleskopot ke ja reguliram musickata sekogas da mi bide na povrsina. Ne se optovaruvam so prasanjeto dali e toa musickarenje ili ne, tuku dali toa go sakam ili ne?
Ova ke im bide glavobolka na cuvarite na Radika. :think:
2. Odam na klen so komplet FF oprema. Gledam jade na osa. Nemam osa vo kutijata so musicki i lovam edna osa ja ubivam( ne e vekje ziv mamec) i stavam malce xakel( za podobro da pliva) i fakjam klen. So snjur , so maftanje, se po propis.
Dali e toa musickarenje? Pa mrtva e osata, neli?
--------------------------
Uste edno prasanje do musickarite.
Nekade imam sretnato musicki koj se lieni. Perduv nema ama ic. Sve vestacki materijali, PVC i sl. Kalapot i stancaj. Kako igracki za deca. Sto pravime so tie musicki?
Za ribolov na klen,Da toa e po propis i dozvoleno e,ama kaj salmoidnite reki ne e dozvoleno,toa go pishuva i vo zakonot za ribarstvo na R.M.a i poserioznite koncesioneri vodat posebna kontrola okolu mamecot.Na Radika ne e problem ako lovish so teleskop,samo da ne koristish zhiv mamec,mushichka mozhesh,nema da te sankcionira nikoj.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 10, 2014 10:37 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве, србите знаат што е право мушичарење:

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum