www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jун 18, 2024 7:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Musicarski revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
DEAN НапишиCOLON
Ок.Невикам дека не можат да станат,викам дека нема,а кога ќе станат ќе почнеме со мушичарење.
...и кој се тие пастрмчиња жива греота по 15-20 сантиметри. Ајде да направиме една компарација со Босна или пак со некој од скандинавскиве земји на такви терени мислев да знаеш што очекуваш, кога ќе удри, удрено да биде.
Во малите планински реки обично и не растат поголеми од 20-25 см. Во поголемите да. Во Вардар и Треска и кај нас има ѕверови :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Musicarski revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:15 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Филип НапишиCOLON
DEAN НапишиCOLON
Ок.Невикам дека не можат да станат,викам дека нема,а кога ќе станат ќе почнеме со мушичарење.
...и кој се тие пастрмчиња жива греота по 15-20 сантиметри. Ајде да направиме една компарација со Босна или пак со некој од скандинавскиве земји на такви терени мислев да знаеш што очекуваш, кога ќе удри, удрено да биде.
Во малите планински реки обично и не растат поголеми од 20-25 см. Во поголемите да. Во Вардар и Треска и кај нас има ѕверови :)
...се на се три,едната со харпун ја утепаа летово на Треска(Кичевски ревир) околу 7 кг, другата на Вардар на Икра беше фатена(Горно течение,Гостивар) околу4-5кг и остана уште една не се знае каде е Перун ја бара и ден денес :lol: :lol: :lol: :lol:

Не озбилно дефицит сме :cry:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Fly fishing ревир
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 1:56 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Site musicari si zamisluvame nas revir ali dali e toa vozmozno?
Eve sto mislam jas koj se vratite kade treba da tropame. Mozebi Filip i Boris znaat nesto povekje pa ke me popravat.
1. Od ona sto go znam sopstvenik n vodite e R.M. a nadleznosta e pod Ministerstvoto za zemjodelstvo i vodostopanstvo. Moze od niv da se pobara da ni se dade eden revir koj bi imal specijalen status. Dali ke pomine? Nema sansi. Drzavata nema sluh za da receme sportistite a kamoli za grst ribari koj mavtaat so stapovite. :nono:
2. Posto Drzavata gi dava site vodi pod koncesija moze da se aplicira za nekoj revir. Koga ke ja dobies vodata mozes da si ja napravis kako sakas( vo soglasnost so ribolovnata osnova).
E sega za takvo nesto ti treba drustvo, vraboteni ludje, clenovi, poribuvanje...
Nema sansi :nono:
3. Da se napravi spogodba so vekjepostoeckiot koncesioner.
Na primer se dogovarame so Vardar da ja proglasi Treska za FF revir od dolna Matka do brana. Fakjame samo nie i dokolku ni dojde nekoj drug togas Vardar treba da reagira.
No zasto bi go pravel toa?
Koncesionerstvoto e zasnovano na princip na biznis. Se stavaat na kantar trosovite i prihodite. Nisto loso. Toa go pravese i Ribar 2011 koja gi razgleduvase vodite kade sakase da aplicira.E sega dali sme vo sostojba da ponudime nesto interesno i finansiski izdrzano na koncesionerot?
Zaboravete brojki od tipot 1200 den za godisna dozvola.
Ne treba visa matematika za da svatime deka e nedovolno.
Jad bi rekol 100 evra i toa ako ima 15 musicari koj bi se nafatile. So 1500 evra koncesionerot bi mozel da ponudi "nekakvi" uslovi.
Za zal jas smetam deka toa e cenata a dali sme spremni da ja platime? :confused:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 2:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Одлична идеја. Први места на кои ми текнува се Треска и Радика. А мислам и скоро едниствени.
Можеби треба да се провери дали може концесијата да се преодстапи, како е регулирано со законот, зборам за РД Вардар за Треска и за Маврово за Радика.
Реално, и без заобиколување, ако искрено си кажеме, мислам дека решението се состои во вработување два до четири чувара кои би се согласиле да работат за 10-12000 денари месечно, и најбитното, во секој момент да не им биде проблем да го спроведат зацртаното што вклучува и физички пресметки. Можеби ова звучи грубо. Но, си ја познаваме државата и како фукционираат работите. Единствено на тој начин би се одржал ред и би се постигнало нешто. Не сме место кадешто веке донесени закони и правила веднаш се почитуваат. Сепак, примената на физичка сила и соработка со полицијата се последни мерки но треба да се спроведуваат.
Еден од главните проблеми при ова е самото место, секој човек во Македонија, ако не од еден повик од мобилен, можеш од три четири да го дознаеш и да извлечеш услуга на овој или оној начин.
Последно, но и најбитно. Финансии, финансии, финансии. Мислам дека доколку повеке луѓе се вклучат со свои средства нема да биде толку успешно. Еден човек, максимум двајца со повеке пари. Изработка на физибилити студија, за порибување, чување, маркетинг и реклама на ревирот и надвор од државата. Притоа, не треба да алудира на добрината на душата на финансиерот нормално, него на неговиот личен финансиски бенефит. Сите останати работи, како допринес за природата,екологија итн... би биле пропратни во тој случај. Кога може Босна да создаде ревири, каде одат Англичани, Германци, Французи... и да им наплакаат по 15-50 ЕУР дневна дозвола, плус трошоци за сместување, јадење итн... зошто да не можеме и ние.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 9:10 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Илија, 100 евра дозвола и 15 мушичари... :nono: Прво, нема да најдеш 15 мушичари што ќе платат по 100 евра за Треска, бидејќи сите знаат што се случува по Треска, кој се лови на неа, низ кои села поминува. Треска личи на ФФ ревир до првото село, надолу е ѓубре, ѓубре и само ѓубре. Јас на нимфа вадам маици, кондури, магарешки нозе, лименки... Тоа не е ФФ ревир.

Е сега, за Вардар да ти даде 2 км од Треска до првото село за ФФ ревир, и за да има 3-4 чувари колку што мора да има во тој крај (секој чини по минимум 20.000 денари бруто плата месечно што е 80.000 денари месечно, односно 960.000 денари годишно - околу 15.000 евра), значи е потребно да има 150 мушичари што ќе платат по 100 евра годишна дозвола за да му се исплати на Вардар екскурзијата :)

Друг проблем е нивото на водата. Кога ти ќе порибиш во ФФ ревирот, а водата ќе падне, рибата ќе отиде во долниот дел на Треска и Вардар каде што ќе ја таманат. Како ќе го решиш тоа? Или, дошол енглезот на Драган, завлегол во вода над половина, се занел во ловење, и одеднаш му доаѓа водата... Кај ќе го бараме човекот после? :filip:

Радика од друга страна, има повеќе потенцијал за таква работа, и тоа од мостот кај што Радика се спојува со каналот од Мавровско па нагоре до Стрезимир. Надолу не, пак би се судриле со проблемот со мештаните. А нагоре многу поретко одат. Таму лесно се контролира, има патроли на чуварите на НП Маврово, има гранична полиција. Тој дел е во рамките на НП Маврово, па може да се проба да се разговара со нив, дали има опција да се направи таков ревир.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 12:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Не знам кој стои зад ревирите во Босна, Словенија... Но има можност да се привлече и странски инвеститор. Со капитал од странство може да се почне вакво нешто, и плус тие веке би имале знаење како да го водат сето тоа. Со оглед на промоцијата на земјава, на CNN итн... за ниски даноци и давачки, помош во администрација, ова би можело да се изведе на ист начин преку Агенција за промовирање на туризам. Со оглед на тоа што можеби една две години на почеток не би се остварувале големи приходи, но верувам дека земјава и од ова може да остварува девизни приливи и ги заинтересираме самите државни институции. Пак ке повторам, ако може во Босна, може и тука.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 12:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Celava rabota bi ja pocnal so stvaranje na edena musicarska sekcija pod zakrilata na Ribar 2011. Sekcija koja ke se fokusira na popularizacija na ovoj nacin na ribolov. Nekolku besplatni kursevi godisno na tema zafrlanje, vrzuvanje musici itn. Petnaeset luge ne se malku ali ne se ni mnogu, bi bilo podobro da se 50.
Ako mu se ponudi na koncesionerot nekoja normalna suma na pari, mislam deka ke prifati. Ne veruvam deka oni imaat poveke od 300 evra godisni prihodi od Treska ako ne se lazam. Posto oni se i koncesioneri oni i treba da go pazat toj del od rekata. Vo idnina ako se svati deka imame finansii da postavime svoj cuvari togas moze da se razgovara i na taa tema.
Vazno e da se pocne skromno, ali so jasna vizija za razvivanje i napredok.

Dokolku se stvori edna vakva sekcija, bi ucestvuval vo nea kolku ke mi dozvoli vremeto. Bi pomognal so materijali za vrzuvanje i drugo. Za ovie raboti vi stojam na raspolaganje.
Mislam deka dokolku sme spremni da se posvetime na ova ke uspeeme.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 1:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Decki
Nemojte od krajnost vo krajnost
Dragan: Treska nikogas nemoze da bide poznat revir. Ako ja napravime za nasi potrebi super. Radika moze ama Np Mavrovo ima drugi glavobolki: turizam, kanalizacii za selata, divo secenje na sumata... Tie dva risa nemozat da najdat a kamo li drugo.
Filip ne pocnuvaj so tie brojki. Aj i decji dodatok da im dademe i K15.
Za sega Vardar ne dobiva denar od Treska. Nekoj 1500 evra se povekje od nisto. Zborime sa cuvar koj ke pomine ednas na Treska a ostanatoto vreme ke go trosi na Vardar. I da mozeme da mu se javime dokolku ima neregularnosti. SePak nie treba da ja cuvame Treska.
Se sOglasuvam so dinamikata na Atanasovski. Toj revir treba da bide za idnite musicari na Mk. Od nekade da se pocne zatoa sto kolku tolku ima nekakva brojka na musicari.
Ako uspeeme da napravime kako sto e Gradac u Srbiia sme zavrsile rabota
-------------------
Nivoto na Treska ke bide takvo kakvo sto e . Mislam deka strujadjiite( evn, mepso ili koj i da e) mozat da ne udostojat barem na internet da gi stavat nivnite planovi na nivoto na vodata. Bar den za den.
Taka e sekade kaj sto ribarite si gi baraat svojte prava.
I na kraj da kazam deka ova e mozebi samo idea. Neznam koga i dali moze da se realizira ama morame da razmisluvame da ni se spremat mozocite na dve raboti:
Poskapa karta i C&R.
Bez ovie dve nema idnina.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 2:18 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aпр 25, 2012 9:53 pm
МислењаCOLON40
Сите овие бројки ми се некако премногу оптимистички, можеби ќе бидат некогаш, ама наеднаш премногу тешко.
Во право беше Атанасовски, најубаво и најразумно би било да се формира како некое друштво, секција незнам што ќе се занимава со едукација, бесплатни курсеви, едноставно раширување на спортот и запознавање на народот со него, па после се отом потом.
Може и преку тоа друштво да се организираат некакви курсеви за почетници, на пример плаќа човекот одредена сума на пари, двајца инструктори го носат на река го запознаваат буквално со се, му даваат едно доживување за памтење, па можеби тој човек ќе каже на нареден па и на некој пријател, па на тој ќе му текне да пробам и јас. Ова сега идеи, можеби не ги бива, ама зошто па да не си ги кажам. :)
Најбитно е да се почне, немора да биде којзнае какво почнување, ама да се почне од некаде...

_________________
"If one really loves nature, one can find beauty everywhere."


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Fly fishing revir
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 06, 2012 2:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ilija НапишиCOLON
Jad bi rekol 100 evra i toa ako ima 15 musicari koj bi se nafatile. So 1500 evra koncesionerot bi mozel da ponudi "nekakvi" uslovi.
Za zal jas smetam deka toa e cenata a dali sme spremni da ja platime? :confused:
Ne bidi pesimist. Mozebi toa sto nekoj ke im plaka dozvola, ke se grizi za revirot, povremeno poribuva ke bide dovolno. Treba da se trgne so takov predlog. Dobro bi bilo ako najdes vreme da zakazes eden sostanok so nivniot predsedatel bez spomnuvanje na nekoj si cifri. Ako ispadne da davame 1500evra onda bi trebalo i da ni gi odstapat pravata za naplakanje na dozvoli, odnosno prepustanje na celiot poteg koj go zamisluvame kako pogoden za nasata cel. Mislam deka ima prostor za nadmudruvanja.
Drugo prasanje e dali Ribar 2011 ke saka da bide vmesan vo toa, da bide pod negovi zakrila, ne mislam finansiski nego logisticki.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum