www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 02, 2024 6:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПАСТРМКА 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 5:57 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Kremenadla НапишиCOLON
Јас мислам дека е до крај на февруари!!! Ако не се лажам :lol: :lol: :lol:
Se lazes. Zabranata e do fevruari bidejki pastrmkata obicno se mresti vo dekemvri, a vo januari posle mrest e gladna i zatoa zabranata trae do fevruari, za da ne ja izlovat na gladno posle mrest :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПАСТРМКА 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 6:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Videte momci, ima razlika od mrest i zabrana. Toa sto e zabrana ne znaci i deka e mrest. Znam deka kaj mene odamna e zavrsen, no na poveketo reki ima zabrana i nekolku meseci posle mrestot. Ima li nekoj koj znae od koga do koga e mrestot a ne zabrana?

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПАСТРМКА 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 6:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Филип НапишиCOLON
Kremenadla НапишиCOLON
Јас мислам дека е до крај на февруари!!! Ако не се лажам :lol: :lol: :lol:
Se lazes. Zabranata e do fevruari bidejki pastrmkata obicno se mresti vo dekemvri, a vo januari posle mrest e gladna i zatoa zabranata trae do fevruari, za da ne ja izlovat na gladno posle mrest :)

A i ne znam sto skokash ti za nedozvolen ribolov ;)
OK. Filip veke ima dadeno odgovor.
Mene toa mi bese poentata da potenciram deka zabrana i mrest ne e ista rabota ;)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПАСТРМКА 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 6:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
eve kako bi mozela da izgleda edna izmrestena pastrmka
[ img ]
i od taa pricina e zastitena i posle mrestot

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПАСТРМКА 2012
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 6:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
[ img ]

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 7:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Треска-Матка 14 и 15 јануари 2012
АтачментиCOLON
006.JPG
АтачментиCOLON
025.JPG
АтачментиCOLON
007.JPG
Пошто не ја личи работата да се прави репортажа од пастрмки кој се фатени за време на забрана сепак одлучив да ја "отворам" оваа тема со цел да продискутираме за некој работи кој се горчливи.Мислам дека после овие дискуции ке бидеме само посозреани и пореални за она што се случува пред тастатурата а и на вода:
Повод: во саботата одлучив да одам малку на вода,да видам што се случува помеѓу рибарите,да подишам малку воздух,да се релаксирам ....и фатив 3 пастрмки.Што можев да направам?
1 Да си ги однесам дома и слатко да се нагостам и никому да не кажам.
2 Да ги пуштам и никому да не кажам
3 Да ги пуштам и да кажам на форумов
4 Да лажирам дека сум ги пуштил и да кажам на форумов дека сум ги пуштил

Е сега прашањата се следниве:
Дали е забрана?Дали го личи Илија (кој воедно е модератор на мушичарење) да фаќа за време за забрана?Дали ако ги пушташ рибите е доволно за време на забрана?Дали е дозволено да се фака риба на ревир каде не е доделена концесија?Што прокламира овој форум?Кај сме ние во цела оваа кампања како единки и како група? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Еве јас да одговорам на некој од прашањата.
Забраната на пастрмка се однесува од 1.10-1.03 за Треска -Матка
еве од каде:http://www.ribari.mk/wp-content/uploads ... treska.pdf
Исто така забрането е затоа што нема концесија за истиот ревир.
Другите пругите прашања ќе ги одговараме преку дискусија.
Е сега да пробам да дадам едно мое видување за мојата постапка.
Отидов на Треска и видов рибари кој тотално ја изгубиле надежта дека има иднина за оваа река.Што се случува:некој поставуваат мрежа преку цела река,некој фрлаат сертмиња на местата каде што се мрести пастрмката и ги фаќаат матиците и со тоа прават повеќекратна штета,некој ги фаќаат матиците на трска и тоа е веќе полуоправдано затоа што барем е на трска,некој ги фаќаат на жив мамец,некој на тирол,а има и такви кој одат да си направат кеиф со трска а на крајот од денот ќе купат риба од мрежарите затоа што се далеку поуспешни.
Е сега видете што се случува на терен :shock:
Воден од идеата дека рибите што ги фаќам ќе бидат пуштени се одлучив да експериментирам со една техника што е недоволно испробана во Македонија а тоа е мушичкарење со стример.
Јес да знам дека Треска е салмонидна вода и не треба да се правиме многу мутави дека се големи шансите да фатам некоја друга риба, сепак се водев од една идеа дека во правилниците за лов на риба пишува дека е доколку за време на мрест се фати некој примерок,истиот треба да биде вратен во водата.Значи да кажеме дека бркав клен и случајно се фати пастрмка,и истата беше вратена во вода :mrgreen: Сега малку ми е полесно на душата.
Исто така додека бев на Треска имаше неколку рибари кој со од петни жили се трудеа да фатат риба и тогаш ме гледаат јас како факам и......ја пуштам :shock:
АтачментиCOLON
016.JPG
АтачментиCOLON
009.JPG
АтачментиCOLON
0112.jpg
Значи убаво е да се мешаме со рибарите и во пракса да го покажеме она што го прокламираме а не само да седиме пред тастатурата и да уперуваме прст.
Она што мене ме интересира е колку од оние што се за заштита на Треска отиоа оваа зима таму за да ја бранат реката од мрежарите? Колку од нив се јавија во полиција за да пријават што се случува таму со мрежарите?Колку од нив се јавија и ги пријавиа риболовците(криволовците) што факаат таму за време на мрест?Колку од нив учествуваат во акциите што се организираа на форумов ?Колку од нив напишаа писмо со протесна нота до Министерството затоа што не ги додели концесиите за 2011 година?Колку пишаа до инспекторатот дека не си ја вршат работата?....
И на крај само да кажам дека ако некој го боли душата за Треска ,тоа сме неколкумина овде што во текот на годината редовно одиме таму и си правиме кеиф.Ако има некој заинтересиран за да се има ред на Треска,концесија,чуварска служба,алфи,лов само со вештачки мамци,дозволена минимална големина......тогаш дигам две раце во вис.
И на крај (а не и неважно) е дека уште не е доделена концесија а и незнам дали има некој навистински заинтересиран да ја доведе во вистински ред,така да допрва ќе се наслушаме СТРАШНИ приказни за Треска :cry: .

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 8:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Mnogu tazno.. :roll: Toj revir ako ne se zastiti,zagarantirano ne mu bega propast...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 8:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Многу убави риби,висински македонски убавици :D
Најубаво од се е што сеуште пливаат во Треска :D
Очигледно дека Треска е вистинска салмонидна вода која изобилува со пастрмка,и со правилна работа може да прерасне во вистинска топ дестинација,тука мислам лов со вештачки мамци и ништо друго
Ме интересира дали има и друга риба како,клен,бојник,кркушки...
Слушнав деновиве дека големи пастрмки скокале и во Вардар,кај керамидница конкретно,па има ли некој пробано и на Вардар :?:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 8:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас објаснив во другата тема дека мрестот најверојатно е завршен, тук-там е останата по некоја пастрмка со икра (се успала), поентата на забраната е да се заштити пастрмката после мрест, кога е гладна и лесна за ловење.

Инаку, во риболовните основи е наведено дека ако за време на одреден мрест на некоја риба, фатиш примерок, должен си неповреден да го вратиш назад. На Треска има и клен, кркушка, влегува бојник повремено, велат дека има и штука. Пред забраната кога бевме со Илија и Марјан, фатиме едно чудо ситни кленчиња (C&R) во средниот дел на реката, така да нема само пастрмка. Ова колку за оправдување на Илија ;)

И јас денес помислив да отидам до Треска, да мушичарам малку, ама се успав :) Ќе отидев и малку подалеку од Илија и ќе ловев со barbless јадици (ќе ја стиснев контрата со клешта), бидејќи ако фатев, секако ќе ја вратев назад, па зошто да ја повредувам дополнително.

Како и да е, очигледно е дека ние се грижиме повеќе се Треска и од надлежните и од „рибарите“ со тиролски и живи мамци кои секојдневно ја таманат, така да барем малку ни е помирна совеста :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мушичкарење на Треска-Матка
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 19, 2012 9:02 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Namesto musicarata si mozel da poneses fotoaparat i da gi slikas site tie krivolovci i preku ovaj forum(zdruzenie) da se pokusa da se plasiraat vo javnosta .Namesto toa ti si odbral da im se priklucis vo krivolovot ?
Da, si napravil krivolov koj podlezi na sankcii.Toa sto si gi pustal ne te pravda. Zabranata e za site .
Site nie bi sakale da gi protegneme nozete i da isprobame nekoja nova tehnika pa ne odime ZATOA sto e zabrana Ilija,koja vazi za site ,bez isklucoci . .
Najverojatno si cist kako solza,ama toa ne ti dava za pravo da lovis vo zabrana.Ednostavno e,zabranata treba da se pocituva,nema tuka gi pustiv...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum