www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 8:58 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS16»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 28, 2012 5:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
http://media.snimka.bg/s1/0335/026913482-big.jpg?r=0 ОКИ -РИБАР .и ГОРАН на ДОЈРАН..

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 29, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
karashot go obozavam da go ribolovam :D
lesna sprema,tapata zakosena i uzivancija cel den :)
vizuelno mnogu dobro ja pipka tapata i pravi kejf a i dobar borec e!
za jadenje ne go obozavam nogu...
od moje iskustvo znam deka i do 3 pati se mresti godishno i deka moze da se mesha i so drugi ribi.pa ako se parel so nekoja pogolema riba i on pogolem kje porasne ili obratno.na filip teorijata deka e izmislen za prehranuvanje vo kina za vreme na vojna i jas ja znam i veruvam vo neja deka e taka :mrgreen:
eve eden test za karash probaj te go :lol:
fati karash i ziv stavigo vo kesa so voda i zamrznigo vo komora.
izvadigo posle 12 saati i neka se odmrzne vodata karashot kje bide ushte ziv :lol: 8-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 02, 2012 11:20 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Aпр 20, 2011 6:55 pm
МислењаCOLON4
Се начитав разни глупости во врска со Карашот, па решив да препишам нешто од литературата што ја имам има :
КАРАШ СРЕБРЕНИ,БАБУШКА или ( Carassius auratus gibelio B. )
Уште еден гост од далеката Кина се има одомакинето во нашите води. Во Европа сребрениот караш е донесен 1856 година, а 82 години подоцна за прв пат е уловен на територијата на Југославија, а како хроничарите имаат запишано тоа било на пловната зона Тамиша кај селото Јабука, а потоа 1949 година во Црквеном Риту кај Кладово, во времето на издавањето на приручникот од кој ви го препишувам ова 1976 година сребрениот караш се размножил толку да во некои затворени води веќе го сметале за рибен коров-непожелна риба, а особено во рибниците, бидејки брзо се размножувал одзимајјки ја храната на економски поважни риби.Во водите каде оваа риба била преразмножена растела најмногу до 400гр, но таму каде условите му одговарале и бил помалкуброен растел до 35 см и тежина преку 1кг. Се работи за карактеристичен преставник на барските води,може да се најде и во споро течните и топли води чие дно е меко ибогато со водени растенија. Како и неговиот брат Златниот караш многу е отпорен и се задоволува со малку храна, може да живее и во устоени води со мал процент на кислород.Крлушките му се сребрени со зеленкаст прелив на грбот и без темна флека во основата на опашката која ја има златниот караш.Се мрести во Мај и јуни на многу интересен начин, во родната Кина се размножува како и останатите риби, женките и мажјаците заедно учествуваат во продолжување на видот.Но на територијата на Југославија до издавањето на приручникот сеуште не бил пронајден мажјак Сребрен караш,туку само женките се размножувале по пат на ginogeneza . Полно зрелите женки се вкрстуваат со мужјаци од сродни врсти ( златен караш,крап, и друга бела риба). Еве што напишал професор и доктор Mato Winterhalter:
Во проучувањето на размножувањето на оваа риба се забележало дека женката во мрестот исфрлала до 400.000 јајца во текот на целата пролет и во почетокот на летото и притоа се подметнувала под мажјаци од други бели риби.
Се мислело дека мажјаците од овие риби ги оплодуваат јајцата,меѓутоа набргу се констатирало дека тоа не е така. Имено во тој случај потомците би биле мелези, и би имале некои особини наследени од таткото,меѓутоа излежните рибчиња биле само женски и исклучиво со особини на сребрениот караш.Затоа се дошло до помисла, а што и подоцна се докажало, дека мажјакот од другите бели риби не го оплодува јајцето на сребрениот караш.Машкото
семе ќе навлезе во женското јајце но во него ќе пропадне и нема да го оплоди, но во јајцето ќе го покрене понатамошниот развој, па од него ќе излезе сребрен караш и тоа секогаш женка.Треба значи семе од друг мажјак од бела риба и затоа ако нема друга бела риба ќе го нема и сребрениот караш.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 8:23 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Во неделата бев до расадник малку да се излуфтирам и тоа по најголемата вруќина. Јадеше само поситен сребрен Караш околу 100гр. Кога го чистев најдов 5-6 Караши машки полни со млеч, останатите беа полни со икра.
Значи останува правилото кога ке снема машки припадници од Краповидните видови риби-бела риба се појавуват мажјаци.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KAfo kaj ribite postoi sposobnost za kamuR
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 2:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
prirodata naogja nacin no kolku si siguren deka e srebren karas moze i da e zlaten zasto sekoja riba ima sposobnost na kamuflaza da se prilagoduva bojata na uslovite.a isto taka i dali e funkcionalana mlecta .tie primeroci treba da gi ponudis na sv.kiril i metodi( nekoi od fakultetite so imaat katedri za ribarstvo) zasto se za naucni celi i makedonija da dade nekoi doprinos vo ihtiologijata ke pobies mnogu svetski strucnjaci

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 2:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Бијата на рибата варира секогаш во зависност од околината.

еден ист крап во Велешко и во Стрежево ќе има сосема различна нијанса.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 6:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Карашот од езерцето е сигурно од сребрениот тс мелезот, никогаш на таа бара немало златен Караш. Пошто Крапот успешно го изловија и не остана ниеден примерок, изгледа морал да создаде и машки потомци како би можел да се размножува. Ако пролисташ низ интернет ке видиш дека сребрениот Караш ја има моќта да си го промени полот во одредени ситуации кога нема со која риба да се спари.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Интересен е за ловење никад не ме разочарува таму кај што одам обично убави парчиња јадад од 300грама нагоре на тапа,а на дубинско од 500 грама нагоре.Вкусен за јадење по мое мерило добра риба особено во ова време кога све мрежари и криволовци среќен сум и тоа што го има.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 7:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
На нашиве Скопски езерца Караш од 500гр нагоре е научна фантастика, ако уловиш по 200-300гр парчиња биди срекен а 500гр е капиталец. :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ajde nesto na KARASOT
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 03, 2012 10:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Во гевгелиско на селемлии имам фатено од 1кг караш на дубинско на црвен црв.Не се ретки крупните си растат до максимум само што имаат различно живеалиште од помалите треба да укопчаш каде се наоѓаат и пушти му на дубинско на црвен црв или пченка многу ретко поголемите на тапа,а ако удри на тапа најголема шанса имаш на леб.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum