www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 02, 2024 7:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 23, 2012 10:43 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Загрижен риболовец

Здраво јас сум од Злетово, рибар сум, член на РС на МКД, редовно вадам дозволи, ама џабе кога рибата ја уништија. Има СРД од Штип, има СРД и од Пробиштип, ама за поморот на риба поради недостаток на вода кое досега се нема случено ним ама баш им е гајле. Само гледат да земат некоја пара од дозволи. А што е нај трагично имаме брана над Злетово - Кнежево, ама вода немаме, реката е пресушена, а во неа има пастрамка, клен, мрена, а до пред неколку години имаше и бојник. kolegi ke ve molam reagirajte zosto nie tuka sme nemokni.POZDRAV
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
__________________________
Бојчевски, каква надлежност имате во вакви случаи и дали е потребно и официјално некој да му се обрати на инспекторатот или може да му спомнеш на некој колега во чиј реон е ова, да испита за што се работи

Моја прогноза е дека ако ова прв пат се случува, дека некој неовластено црпи вода


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 23, 2012 10:46 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Boris ako mozes pusti go do nekoj ministerstva i mediumi barem do kurir a posle site ke objavat...Sramota si pravat kako sakaat...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 23, 2012 6:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
zletovska reka e neotkriena ubavina, jas ja sporeduvam so radika samo sto e pomala, ova sto i se slucilo e nasto nevideno, :evil: :evil: :evil: :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 23, 2012 8:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Загрижен риболовец

Здраво јас сум од Злетово, рибар сум, член на РС на МКД, редовно вадам дозволи, ама џабе кога рибата ја уништија. Има СРД од Штип, има СРД и од Пробиштип, ама за поморот на риба поради недостаток на вода кое досега се нема случено ним ама баш им е гајле. Само гледат да земат некоја пара од дозволи. А што е нај трагично имаме брана над Злетово - Кнежево, ама вода немаме, реката е пресушена, а во неа има пастрамка, клен, мрена, а до пред неколку години имаше и бојник. kolegi ke ve molam reagirajte zosto nie tuka sme nemokni.POZDRAV
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
__________________________
Бојчевски, каква надлежност имате во вакви случаи и дали е потребно и официјално некој да му се обрати на инспекторатот или може да му спомнеш на некој колега во чиј реон е ова, да испита за што се работи

Моја прогноза е дека ако ова прв пат се случува, дека некој неовластено црпи вода
Prijatele samo so se pribrav doma (bev Krusevo deneska na tro vozduh, ama pekol i tamu......). Vo vrska so pismoto na forumov treba da razgranicime prvo koj e koncesioner na ribniot fond za organiziranje na rekreativen ribolov na taa reka (za koja reka stanuva zbor nemozam da razberam????!!!!!!), odnosno taa reka na koj riboloven revir pripaga (ke go proveram toa i ke ti kazam otkako ke ja znam rekata kako se vikat i ke ti kazam koj e koncesioner tamu (ako ima koncesioner). Zosto drustvoto koe e koncesioner na ovaa reka ne reagiralo odma po presusuvanje (isrpuvanje ili prenasocuvanje na rekata???). Ako vo rekata imalo ribi toa mozi da se potvrdi od ribolovnata osnova za dadeniot riboloven revir (ke go proveram toa malku pokasno), togas potrebno e da se vidi koj vrsi iscrpuvanje ili prenasocuvanje na ribolovnata voda??? Nadzor za toa treba da go napravi Drzaven inspektor za zemjodelstvo (od oblasta na ribarstvoto i akvakulturata). Ima vo toj region tamu takov inspektor....Jas licno nemozam da mu naredam ili da mu kazam vaka ili taka....Da ne mi se vrati po glava mene toa posle.......Da e ovde blisku ne e problem i jas ke dojdev, ama tamu..........Najdobro e drustvoto (koncesioner na ribniot fond za organiziranje na rekreativen ribolov na dadeniot revir, odnosno reka) da se obratit do Drzaven inspektorat za zemjodelstvo - Skopje so opis na sostojbite od lice mesto i prilozuvanje na fotografii (Vednas uste utre sabajle). Inspektoratot ke odredit inspektor da izvrsit nadzor. Vo toa bidite sigurni. Vo najlos slucaj nadzor ke se izvrsi Ponedelnik ako drustvoto pritisnit......Inspektorot koj ke vrsi nadzor pozelno e so nego da ima ovlasten pretstavnik od ovlastena institucija od oblasta na ribarstvoto (kaj nas se tri i toa J.N.U Hidrobioloski zavod od Ohrid, Institut za stocarstvo - Skopje i Veterinaren fakultet - Skopje), a najdobro e da bidi prisuten izrabotuvacot na ribolovnata osnova na koja se naoga dadenata reka (toa e Institut za stocarstvo - Skopje). Toa go znam poso osnovite za rekite toj gi izrabotuvase........ Zaradi tajming i ne vleckanje na nadzorot ako ne e vo moznost ovlasten pretstavnik na ovlastena institucija od oblasta na ribarstvoto da bidi prisuten pri nadzorot vo denot koga ke mozi inspektorot (toa so Zakon ne e uredeno deka mora da bidi prisuten, ama rekov deka e pozelno), togas inspektorot ke napravi nadzor sam (vo prisustvo na podnositelot na pretstavkata i drugi lica koj toj ke gi povikat), pa otposle po sostavuvanje na Zapisnikot potpisan od nekolku lica i napraveni fotografii (mozi i snimen materijal od mestoto na nadzorot) ke pobara mislenje od ovlastena institucija od oblasta na ribarstvoto. ZAPAMTITE: NAJVAZNO E MISLENJETO NA OVLASTENATA INSTITUCIJA OD OBLASTA NA RIBARSTVOTO. Dokolku taa institucija dade mislenje deka ima iscrpuvanje i prenasocuvanje na ribolovnata voda od filjan coek ili institucija (bez nikakvi odobrenija ili Resenija) i so toa se unistuva ribniot fond na rekata togas inspektorot MORA DA IZDADE RESENIE za vrakanje na vodata vo rekata od strana na uzurpatorite na vodata (tie so vrsat iscrpuvanje i prenasocuvanje) da gi gonit vo krivicna ili prekrsocna postapka (treba da proceni inspektorot kako ke gi goni nezavisno od toa so izdal Resenie za vrakanje na prvobitnata sostojba na rekata). Koncesionerot mozi i privatno da go goni uzurpatorot na vodata (toj so ja iscrpuva ili prenasocuva) i da bara osteta od nego (pogotovo ako mislenjeto na ovlastenata institucija, odnosno mislenjeto na izrabotuvacot na ribolovnata osnova e vo negova polza). No od slucajov mi izgledat kako drustvoto da ne e zasegnato od situacijata. Zosto?? Da ne ima mozda odobrenie ili nekakvo Resenie uzurpatorot na vodata (toj so ja iscrpuva ili prenasocuva) od Ministerstvo za zivotna sredina??? Toa treba da go proveri inspektorot. Ako nema takvo nesto togas mnogu cist slucaj drustvoto (koncesionerot) propusta da go realizirat vo negova polza so e steta pred se za nego kako korisnik na taa ribolovna voda. Ako me razbravte arno, ako ne so treba tuka sum...kazi mi ja samo rekata kako se vikase nemozam da razberam od pismovo kako se vika tocno rekata i mestoto kade e sluceno ova nesto 9od kade do kade). Togas ponovo ke ti pisam.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 24, 2012 8:34 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Се работи за Злетовска река.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 10:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Филип НапишиCOLON
Се работи за Злетовска река.
Ova da ne e nekoja pritoka na Zletovska reka so pretstavuva suvodolica so sama presusuva??? Ne e mozno cel revir da e presusen, odnosno iscrpen! Za ovoj riboloven revir Zletovska reka koncesionerot e izbran sega (SRD ZLETOVICA od Probistip) i objaven vo Sl.Vesnik 99/12, znaci vo ovoj moment tamu nema nekoj koj bi izdaval dozvoli seuste.......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 10:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Да се надоврзам и да прашам, дали може да се побара одговорност преку институциите- кај оние кои бесправно ја вртат реката-за наводнување? не да ја земат цела вода да им течи туку низ канали до нивните ниви!?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 1:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Баџо НапишиCOLON
Да се надоврзам и да прашам, дали може да се побара одговорност преку институциите- кај оние кои бесправно ја вртат реката-за наводнување? не да ја земат цела вода да им течи туку низ канали до нивните ниви!?
Napisav pogore so treba da se prevzemi i da s eproveri se. Vaka samo rekla kazala......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 1:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Баџо НапишиCOLON
Да се надоврзам и да прашам, дали може да се побара одговорност преку институциите- кај оние кои бесправно ја вртат реката-за наводнување? не да ја земат цела вода да им течи туку низ канали до нивните ниви!?
Napisav pogore so treba da se prevzemi i da s eproveri se. Vaka samo rekla kazala......
Во ред, убаво е објаснето, но што ако едно цело село (во случајот 3 села) тргаат вода од реката и таа останува без вода.ЈП Стрежево не се замараат со такви проблеми, а езерото нема дотур на свежа вода 2-3 месеци, иако тоа е можно, доколку не се врти водата од реката.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Апел за помош - Злетовска река
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 25, 2012 2:25 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Баџо НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Баџо НапишиCOLON
Да се надоврзам и да прашам, дали може да се побара одговорност преку институциите- кај оние кои бесправно ја вртат реката-за наводнување? не да ја земат цела вода да им течи туку низ канали до нивните ниви!?
Napisav pogore so treba da se prevzemi i da s eproveri se. Vaka samo rekla kazala......
Во ред, убаво е објаснето, но што ако едно цело село (во случајот 3 села) тргаат вода од реката и таа останува без вода.ЈП Стрежево не се замараат со такви проблеми, а езерото нема дотур на свежа вода 2-3 месеци, иако тоа е можно, доколку не се врти водата од реката.
Postoi Zakon za vodi, postoi vodostopanski inspektor soglasno Zakon za vodi koj treba da proveri se........Mozno e selata da imaat osnovano vodna zaednica i taa da go ima dobieno toa pravo...Zato napisav pogore toa treba da se proveri na lice mesto....Ne sekogas ribite vo vodata se najvazni...Vo nekoi slucai samata voda e najvazna od se. E kako e mozno togas tri brani od 2005 god vo Bitolsko da bidat uzurpirani od poedinec so amin na nekogo (znajs za koi brani ti kazuvam) a za toa nikoj ne reagiral, site cutele i karvanot si vrvel....????Zato treba da se pisuva, da se reagirat vo institucii na sistemot.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum