www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 17, 2024 2:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 21, 2013 7:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
Jas samo edno ke kazam koj i da misli da ja pravi koga ke kupi plastika od gumaterm neka odi kaj najskapiot drear ako ne saka da kupuva uste ednas plastika.

Moze samo da izgleda prosto.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 21, 2013 8:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
kircask НапишиCOLON


A ova da se napravi tesko li e :)

Lance od yugo 45 ka i golema kaisnica vrzana direkt na motor :D
Jas sepak bi rekol deka roler si e roler..mozebi malku potesko za rabota no imajte predvit deka kompaktnosta na bojlata koi ja izrabotuvaat ovie masini e slaba..t.e. zavisno od miksot..dokolku miksot ti e lesen odnosno so poveke tipovi na brasna bez mnogu partikli togas e vo red..no dokolku imate miksovi so pojadra granulacija togas ovaa bojla ke puka na kobriranje i montaza..so garancija...pogeldnete go samo prvoto video i ke vidite so kakvi suplini ispagaat bojlite od masinata,se raspagaat vednas po rolanjeto
pri rolanjeto na obicen roler bojlata ja vrtis vo dva pravci so sto i ja dobivas kompaktnosta na bojlata..ovde toa e iskluceno

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 21, 2013 8:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Za kade ja spremate masinata kolegi ako ne e tajna :?: :?: :?:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 21, 2013 8:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
daniel_veles НапишиCOLON
Jas sepak bi rekol deka roler si e roler..mozebi malku potesko za rabota no imajte predvit deka kompaktnosta na bojlata koi ja izrabotuvaat ovie masini e slaba..t.e. zavisno od miksot..dokolku miksot ti e lesen odnosno so poveke tipovi na brasna bez mnogu partikli togas e vo red..no dokolku imate miksovi so pojadra granulacija togas ovaa bojla ke puka na kobriranje i montaza..so garancija...pogeldnete go samo prvoto video i ke vidite so kakvi suplini ispagaat bojlite od masinata,se raspagaat vednas po rolanjeto
pri rolanjeto na obicen roler bojlata ja vrtis vo dva pravci so sto i ja dobivas kompaktnosta na bojlata..ovde toa e iskluceno
Се согласувам и максимално точно.
Во саботата некои боили пукаа ко сијалица (токму таков микс кој беше по мешункаст) на фрлање над 60м. и тоа со одличен ролер.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 22, 2013 10:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
За оние што сакаат да прават машина за боили одлични цевки пластични ,а и од тефлон(што е по добра опција не лепи тестото)има во продавницата за гуми после заводот за осигуруванје Кјуби
Препораката на Васил е одлична,само вртежите треба да се 1/3 и брзината да е од 300-500 вртежи во минута.
Електро моторот може да е од брисачи за коли,а по добра верзија од машина за перенје само да се прилагодат вртежите да не ви уклучи центрифугата.
Видете ја оваа страница се е детално објаснето.
[PDF]
Projects_files/My Boilie Machine.pdf - Atc carpfishing


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 23, 2013 10:53 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Најголемата причина зошто досега не сум направил ваква машина ако исклучима тоа дека на мене не ми треба бидејќи Јас си купувам боили , е миксот.
При машинското ролање на боили многу е важно како ќе биде направен миксот , на колкав број вртежи ќе се работи
Инаку сите производители мали и големи работат со машини, боилите име се ОК , пукањето на боилата се јавува скоро кај секоја, тоа што пукат при фрлање со кобра многу лесно може да се елиминира, со тек на време и тоа се учи !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 23, 2013 11:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eve edna masina kade ubavo se gleda zadniot roler za koj zboruvase Vasil deka e mnogu skap za izrabotka.Inaku cenat i e 800evra


_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 23, 2013 11:25 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
dragandrazo НапишиCOLON
Jas samo edno ke kazam koj i da misli da ja pravi koga ke kupi plastika od gumaterm neka odi kaj najskapiot drear ako ne saka da kupuva uste ednas plastika.

Moze samo da izgleda prosto.
Toa definitivno Drazo.. ovaa plastika se obrabotuva tesko i plus treba mnogu ostri nozevi za nejzina obrabotka..

Mene 2 pati mi utnaa del od vakva plastika...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 23, 2013 3:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
OD majstor do majstor ima razlika , zatoa ke najdes nekoj top majstor i sve kaj nego ko CNC treba da radi :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Машина за боили
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 23, 2013 3:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Кире гледам колку си оптимистички расположен па ајде ако не ти е тешко најди некој таков мајстор, прашај го што сакаш да ти направи па потоа тоа се пренеси го тука на форумов, може да е интересно и за други колеги , цена и друго

ПС. нема лошо човек да е оптимист, Јас сум исто и тоа претерано , но треба да се има граници


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum